Müftülük Haberler
Fatih Çağala

Vekil olarak Allah,veli olarak Kur’ânı kerim rehber olarak Peygamber…!

Vekil olarak Allah,veli olarak Kur’ânı kerim rehber olarak Peygamber…!
Bu haber 01 Ocak 2017 - 13:50 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu.

 

İslam ahkamının hâkim olmadığı coğrafyamızda insanlara dini tebliğ yaparken ilk adım olarak vay efendim başa geçtiğimizde kadınlara hicabı zorunlu kılacağız,hırsızın elini keseceğiz,zina haddini tatbik
edeceğiz,içki kumarı yasaklıyacağız dememeliyiz.

 

Müslümanın asil vazifesi Allaha olan kulluğu anlatabilmektir.Şeri ve ameli hükümleri ilk adımda tartışmaya açmak demek ilk adımda başarısız olmak demektir.Sizleri ameli tartışmaya sürükleyen inkarcılar ,dinimizin ahkamına iman etmişleri de tereddüte düşürmek amaçlıdırlar.Laik,demokrat,sosyalistlere karşı islami cezaları savunmak bizi asıl amacımızdan alıkoyacaktır.

 

Bildiğimiz üzere kurulan her kurum,kuruluş,dernek,parti vb. hepsi kendi alanlarında özgürlük getirme,daha iyisini yapma şiarları ile örgütlenirler davalarına biat eden kitleler oluştururlar. Bizimde asıl amacımız insanların sadece Allaha kulluk ederek özgür olacağını anlatabilmektir.Çünkü kur’anı kerim yasası hiçbir insanı,ulusu,dili,rengi inkar yada meth etmez.Üstünlüğün ancak takvada olduğunu buyurur.

 

Sevgili kardeşler!
Şeriat karşıtları ağzımızla kuş tutsak bile onların dinlerine tabi olmadıkça asla bizden razı olmayacaklar.

 

Sizler şeriatı diğer tüm batıl ve aşağılık beşeri sistemlerle aynı tezgahta savunursanız,Allah’ın şeriatını diğer beşeri şirk/ tağut yasalarla eşit duruma getirip,şeriata büyük saygısızlık etmiş olursunuz ve bu caiz değildir.

 

Biz eğer davetimizi şeriatın insanların problemlerini çözdüğü veya dünyevi refahı sağladığı şiarları üzerine bina edersek, insanlar şeriatı sadece bu sebepler yüzünden talep edeceklerdir kulluk kastı ile değil.

 

Peki, bu durumda biz maksadımızı gerçekleştirmiş olur muyuz? Kesinlikle hayır!

Çünkü şeriatı tatbik etmekten maksat, Allah Teâlâ’ya kulluk idi. Hâlbuki insanlar bunu dünveyi maksatlar sebebi ile tercih ederlerse ubudiyyet manası asla gerçekleşmeyecektir.

 

Değerli kardeşlerim islam coğrafyalarının neredeyse hiçbirinde islam ahkamı hâkim olmamasına rağmen, kendisini islam dışında gören kimse de yok.Herkes en iyi islamı yaşayan biziz diyor,Tağuta itaat edeni var,puta biat edeni,şirki dine karıştırıp tatlandıranı dahi var, fakat bu hak ile batılı karıştırıp kendilerine göre harmanlamarında herhangi bir anormallik görmüyorlar.Bunun asıl sebeblerinden bir tanesi Kur’anı kerimin itaat edilmesi gereken bir kitap olma vasfını unutturup,Kur’anı anlamını bilmeden,itaat etmeden,hâkim kılmadan sadece mahreçte kur’ândan Arapça cümleler çıkartarak en iyi Müslüman olma fetvalarını yaygınlaştırıp tecvit,makam,kıraat vb. alanlarda kur’anı yüzeysel güzel okuma şeklinde öğretip yaygınlaştırarak, kur’âna iman (itaat) fikrini Kur’anı okumak diye tahrif edip zamanla Müslümanlığın evrim geçirmesini sağlamışlardır.

 

Kur’anı kerim e iman ettiğini idda edip itaat etmeyen münafıkların kendi elleri ile çıkardığı beşeri sistemlere karşı diyebileceğimiz tek bir şey var. Siz Allah a iman eden müminler değil misiniz? O halde sizin için bu ayete (kitaba) uymaktan başka tercihiniz mi var? Sorusudur.

 

Kısacası ana meselemiz İslamı tamamlamanın ancak onun şeriatına boyun eğmeye bağlı olduğunu ve onun şeriatı dışında başka şeriatları hakem olarak kabul etmenin büyük şirk olduğunu insanlara beyan etmektir.İnsanların sadece Allaha kul olması gerektiğini , Allah Teâlâ’nın kulluğunun dışında özgürlüğün olmadığını anlatmaktır.

 

Allah size açıklanmış bir şekilde Kitap indirmişken O’ndan başkasının hakemliğini mi isteyeceğim!

 

Enam-114)

Ey iman nimetine kavuşanlar, yahudileri ve hristiyanları, kamu görevlerini icraya yetkili kılmayın. Candan dost, müttefik, veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostu, müttefikidirler, birbirlerinin tarafını tutarlar. Sizden kim onların hâkimiyetini kabul eder, dost edinirse, o onlardandır. Allah, düşmanlarını dost edinen, başlarına otorite yapan zâlim bir kavmi doğru yola sevketme lütfunda bulunmayacak. (Bakara 51.Ayet)

 

Ayette buyrulduğu gibi Yahudi (Tevrat) ve hristiyanları (incil) kendinize veli edinmeyin buyuruyor.Yani Allah (cc) bize vekil olarak kur’ânı kerimi veli olarak seçmiştir.Yani Yahudi hristiyan,Budist ateist kısaca İslam dışında diğer tüm batıl din,sistem,rejim ve otoriteleri kendinize velin edinmeyin buyuruyor.

 

Câbir bin Abdullah (r.a) şöyle anlatır:
“Biz, içimizde Arab da Acem de bulunduğu hâlde Kur’ân okurken Rasûlullah Efendimiz (s.a.v) yanımıza geldiler ve şöyle buyurdular:
«Okuyunuz, (bu okuyuşlarınızın) hepsi de güzeldir. (İleride öy­le) insanlar gelecek ki, Kur’ân’ı ok gibi dosdoğru okuyacaklar, (ama kar­şılığını) dünyada alacaklar, âhirete bir şey bırakmayacaklar»1
Âhir zamanda öyle insanlar gelecek ki, yaşları genç, akılları kıt olacak. İnsanların sözlerinin en hayırlısını söyleyecekler (Kur’ân tilâvet edecekler), ancak okun hedefi delip geçtiği gibi İslâm’dan çıkıp gidecekler. Îmânları hançerelerinden aşağıya inmeyecek.

Sehl bin Saʻd (r.a) şöyle anlatır:

“Biz Kur’ân okurken, birimiz diğerine okuyup öğrenirken Rasûlullah Efendimiz (s.a.v) yanımıza geldiler.
Şöyle buyurdular:
‒Allâh’a hamd olsun! Allâh’ın kitâbı birdir. Sizin içinizde en hayırlı insanlar mevcut, içinizde kırmız tenlisi de var siyah tenlisi de. Okuyun! Kur’ân’ı, (zâhiren) ok gibi dosdoğru okuyup da (mânâsı) boğazlarından aşağı geçmeyen insanlar gelmeden evvel okuyun! O insanlar, okudukları Kur’ân’ın ücretini hemen almak isterler de âhirete hiçbir şey bırakmazlar…!

*

1(Ebû Dâvud, Salât, 134-135/830; Ahmed, III, 146, 153, 357, 397; V, 338)

2(Buhârî, Menâkıb, 25; Müslim, Zekât, 154)

3 (Beyhakî, Şuab, IV, 206/2403)

 

 

Vesselam…!

 

Fatih ÇAĞALA

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA