Müftülük Haberler

Erzincan Müftülüğü Uzman Vaizimiz Emine Sağlam, Nişan Programında 'Aile'yi Anlattı…

Erzincan Müftülüğü Uzman Vaizimiz Emine Sağlam, Nişan Programında 'Aile'yi Anlattı…
Bu haber 03 Şubat 2017 - 21:11 'de eklendi ve 494 kez görüntülendi.

Uzman Vaizimiz Emine Sağlam, Nişan Programında 'Aile'yi Anlattı…

İlimiz uzman vaizi Emine Sağlam irşad faaliyetlerine devam ediyor. Sağlam, il binamız daki Fuaye Salonunda katıldığı bir nişan programında evlilik ve ailenin önemi üzerinde durdu.

Yaptığı konuşmasında Sağlam; "Aile ve evlilik anlayışımız, düne göre çeşitli nedenlerden dolayı çok fazla değişiklik arzetmektedir. Bu değişiklikler maalesef çoğu zaman boşanmaları ve mağduriyetleri de beraberinde getirmektedir. Evlilik bir ibadettir. Her ibadetin şartları olduğu gibi, evliliğin de şartları vardır. Bunlar; "4 S 1 İ" kuralıdır. "Karşılıklı sevgi, saygı, sabır, sadakat ve itaattir." İtaat bu hayatın olmazsa olmazıdır. İtaat, üstlenilen sorumlulukların en iyi şekilde yerine getirilmesidir. Bu manada kadın erkeğe, erkek de kadına itaat etmek zorundadır. Çünkü itaat, bir isteğe olumlu cevap vermektir." Sağlam, bu açıklamaların yanında, "çocuk terbiyesinde altın kurallar"dan bahsederek, kainvalide ve gelinlere yönelik güzel öğütlerle sohbetini tamamladı.

Bu kurallardan bahsederken, "Evlilik hayatını ibadet kılan en önemli neden; neslin devamına olan katkıdır. İşte tam da bu noktada nikahın önemi karşımıza çıkıyor. Nikah, kendisine dünyayı imar görevi verilen insana meşru yollardan dünyaya gelme hakkını sağlıyor. Efendimiz (a.s) bu nedenle "nikah benim sünnetimdir" buyurmustur. Yoksa "gücünüz yettiğince kadınlarla nikâhlanın buyurmamıştır." Anne-babanın çocuğuna karşı ilk görevi, o çocuğu meşru yollardan dünyaya getirmektir. İşte nikahın öneminin masaya yatırıldığı nokta, insanlığın değer kaybettiği, insanın eşya değerine düştüğü ilk noktadır. İnsanlık düştüğü yerden kalkacaksa, ilk adım nikahın önemsenmesidir.
Meşru yollardan dünyaya gelen çocuğa, anne babaların kazandırmaları gereken dört haslet vardır. Bunlar Efendimizin güzel ahlak olarak buyurduğu esasların köşe taşlarıdır. Kanaat, itaat, dürüstlük ve iffeti muhafazadır. Gelin ve kainvalide hususuna gelince, bunun altın kuralı da empati kurmak ötekileştirmemektir. Karşılıklı anlayış esas olmalıdır. Kainvalideler, gelin hanımlar gelince, onlara  misafir muamelesi yapsınlar ki onlar da yaşlanınca onlara misafir muamelesi yapsın." değerlendirmelerinde bulundu.

 

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA