Müftülük Haberler

Eskişehir Müftülüğü ESKİŞEHİR İL MÜFTÜLÜĞÜ DEVİR TESLİM TÖRENİ

Eskişehir Müftülüğü ESKİŞEHİR İL MÜFTÜLÜĞÜ DEVİR TESLİM TÖRENİ
Bu haber 26 Ocak 2017 - 18:56 'de eklendi ve 596 kez görüntülendi.

ESKİŞEHİR İL MÜFTÜLÜĞÜ DEVİR TESLİM TÖRENİ

     08.12.2016 tarihli İl Müftüleri kararnamesiyle ilimize İl müftüsü olarak tanan Bekir GEREK’ in göreve başlaması dolayısıyla Süleyman Çakır Anadolu Lisesi Konferans Salonunda devir teslim töreni gerçekleştirildi.

 Törene Vali Yardımcısı Ferhat ÇAĞLAR, İl Müdürleri, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Çarşı camii imam-hatibi Neşet KAPLAN’ ın Kur’an tilavetiyle başlayan programda Odunpazarı İlçe Müftüsü Burhan ÇAKIR ve Tepebaşı İlçe Müftüsü Faruk TUT  duygu ve düşüncelerini içeren birer konuşma yaptı.

 Programda konuşma yapan İl Müftü vekili  Dilaver ŞAHİN vekilliği döneminde yapılan din hizmetlerini değerlendirdi. Gök kubbede hoş bir sada bırakmış ise bu kendisi için büyük mutluluk olduğunu ifade etti. Vekalet görevini yerine getirirken hem görevlilerimize hem şehrimize ve hemde milletimize yönelik  hayırlı işler yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Bir süredir vekaleten yürüttüğü bu görevi şimdi asıl sahibine verdiğini söyledi. İl Müftü vekili Dilaver ŞAHİN konuşmasının sonunda katılımlarından dolayı tüm protokole, görevlilere ve konuklara teşekkür etti ve  Eskişehir Müftüsü Bekir GEREK’e başarılar diledi.

  Eskişehir’e  İl Müftüsü olarak atanan Bekir GEREK  ise yaptığı konuşmada, İl Müftülüğü emanetini bugün itibariyle aldığını ve bu emaneti daha da ilerilere götürmek için gayret edeceklerini söyledi.

  Müftü GEREK konuşma metni:

Bizlere yüce  dinimiz İslâm’a, insanlığa, milletimize, vatanımıza ve Eskişehir ilimize  hizmet etmemizi  lütfeden Yüce Rabbimize sonsuz hamdü sena, Efendimiz  Hz. Muhammed Mustafa başta olmak üzere Allah’ın bütün kutlu elçilerine, Efendimizin ehli beytine, ashabına,  salât ve selam olsun. Bütün şehitlerimizin ve ahirete irtihal eden tüm gazilerimizin ruhları şad olsun. 

Sayın Valim,

İlimizin değerli protokolü,

Değerli mesai arkadaşlarım, din gönüllüsü kardeşlerim, Kur’an Kursu Hocalarım,

Kıymetli Konuklar,

Basınımızın güzide temsilcileri,

  Öncelikle törenimize hoş geldiniz, şerefler verdiniz. Sözlerime başlarken yüce heyetinizi saygı ile ve Allah’ın selamı ile selamlıyorum. Devir teslim törenimizi teşriflerinizle  onurlandırmanızdan dolayı sizlere ayrı ayrı şükranlarımı  arz ediyorum. Tüm Eskişehirli hemşerilerime en kalbi  selam ve saygılarımı sunuyorum. Eskişehir’de göreve başlamam sebebiyle beni en güzel şekilde karşılayan Müftü Vekilimiz Dilaver ŞAHİN hocamız başta olmak üzere İl Müftü yardımcılarımıza, ilçe müftülerimize ve tüm personelimize çok teşekkür ediyorum.

Sayın Valim;

Kıymetli Konuklar;

  Anayasamızın 136. maddesinde belirtildiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığımız genel idare içinde yer alan bir kamu kurumu olup, "…bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.”  İlgili kanunda bu görevler, "İslâm Dininin inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek" şeklinde belirlenmiştir.

  Yurt içinde il ve ilçe müftülükleri ve Eğitim Merkezi Müdürlükleri olarak teşkilatlanan Diyanet İşleri Başkanlığımız gerek merkez, gerek ise taşra teşkilatlarındaki kadrolarıyla, yasal görev tanımına uygun olarak belirlediği hedefleri ve  kanunla verilen görevleri  başarı ile yerine getirmektedir. Bundan sonra da getirmeye devam edecektir. 

  Eskişehir, pek çok medeniyete beşiklik yapmış, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’nun  önemli bir merkezi olmuş,kurtuluş savaşımızda çok önemli  görevler üstlenmiş, Cumhuriyet dönemimizde sanayisi, üniversiteleri ve yetişmiş insanları ile ülkemize çok önemli hizmetler yapmış güzel ve şirin bir kentimizdir. Aynı zamanda  “Türk Dünyası Kültür Başkenti” ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği” unvanını taşıyan Eskişehir ilimiz Yunus Emre,  Şeyh Şucaaddin Veli, Seyit Battal Gazi, Nasreddin Hoca, Dursun Fakih, Şeyh Edebali, Aziz Mahmut Hüdai, Şeyh Baba Yusuf, Pir Mehmet.. gibi pek çok gönül dostları ve manevi önderler yetiştirmiştir.  Benden önce bir çok Müftülerimiz ilimizde görev yapmış ve önderliklerinde çok önemli din hizmetleri sunarak görevlerini devretmişlerdir. Niyazi ERSOY Müftümüzün emekliliğinden sonra Müftü Yardımcımız Dilaver ŞAHİN Hocamız da bu görevi vekaleten  en güzel şekilde yürütmüştür. Hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.  Her görevin bir sonu vardır. Makamlar kimseye baki değil hizmet vasıtalarıdır.  Bir gün biz de bu görevi bir başka kıymetli meslektaşımıza devredeceğiz.

  Öncelikle Eskişehir’de benden önce bu güne kadar bu görevi yapan tüm meslektaşlarıma ve hocalarımıza ayrı ayrı minnet ve şükranlarımı sunuyorum.  Ebediyete irtihal eden hocalarımıza Cenabı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Dilaver ŞAHİN Hocamızın ve değerli mesai arkadaşlarımızın tecrübelerinden de istifade ederek Eskişehir’e en güzel hizmet etme gayreti içerisinde olacağımızı ve bütün Müftülerimizin Eskişehir’e yapmış oldukları hizmetleri şükranla yâd edeceğimizi özellikle belirtmek istiyorum.

Kıymetli Meslektaşlarım;

Değerli Hocalarım, Din Gönüllüsü Kardeşlerim!

  Eskişehir’in üzerime tevdi edilen “Dini Hayatının resmi ve Manevi Mesuliyeti” ve “Diyanet Hizmetleri görevini” teslim aldığım bu günden itibaren bundan önce olduğu gibi Kur’an ve Sünnet ışığında dinimize hizmet etme gayreti, insan sevgisi, vatan sevgisi, üstün hizmet anlayışı, görev aşkı ve sorumluluk bilinci ile hep birlikte, el ele, gönül gönle vererek, görevlilerimiz, kurumlar ve halkımızla bütünleşerek din hizmetlerini daha ileri bir düzeye ulaştıracağımıza, pek çok hizmetler gerçekleştireceğimize gönülden inanıyorum.

 

  Yüce dinimiz İslam; barış, hoşgörü, müsamaha, sevgi ve şefkat dinidir. Affetmeyi, iyiliği, hüsn-ü muameleyi, hüsn-ü zannı, güzel düşünmeyi, merhameti, muhabbeti, kardeşliği, birliği ve her türlü güzel ahlakı tavsiye etmektedir. Her türlü terörü, şiddeti, insan haklarının ihlal edilmesini, kötü muameleyi ve kötü ahlakı ret eder. Bu itibarla bizler, toplumumuza din hizmeti sunarken; sevgi ve hoşgörü prensibinden hareketle, zorlaştıran değil kolaylaştıran, nefret ettiren değil müjdeleyen bir anlayışla,  güzel ahlak, vatan ve insan sevgisi  eksenli bir din hizmeti vermeye  çalışacağız.    

  Yüce dinimiz İslam’ın prensiplerini toplumumuza anlatılırken, bütün hurafelerden uzak kalarak dinimizin ana kaynakları olan Kur’an ve Sünnet ışığında 1400 yıllık dini tecrübeden istifade ederek dini anlama ve hayata aksettirme konusunda sahip olduğumuz mirası bütün zenginliğiyle tanıtmaya, din ile çağdaş hayat arasında bağ kurmayı ve bu bağı güçlendirmeyi isteyen günümüz insanına rehberlik yapmaya gayret göstereceğiz.

  Diyanet İşleri Başkanlığımızın günümüzün değişen ihtiyaçlara göre oluşturduğu hizmet politikalarına, vizyon ve misyonuna uygun olarak, din gönüllüsü kardeşlerimle beraber ekip ruhu ve özverili gayretle  din hizmetlerinin sunulmasına ve toplumun her kesimini kuşatacak şekilde olmasına özen göstereceğiz.

  Eskişehir’in her köşesinde, camilerde,  mihraplarda, minberlerde, kürsülerde, şerefelerde ve Kur’an kurslarında asırlarca ilahi rahmet ve merhamet çağrısının yankılandığı, ezanların ve salâların 15 Temmuz hain darbe girişimini sonuçsuz bıraktığı bu kadim topraklarda dinin rahmet iklimini herkese ulaştırmaya ve  Kur’an’la buluşturmaya çalışmaktır.Yüce dinimizin diriltici nefesini ve mesajını hayatla buluşturmaktır.
 

  Ezelî ve ebedî hakikat adına topluma manevi yönden rehberlik etmek, bütün mahlûkata karşı sorumluluk duymayı gerektirir. Bu yüzden din hizmeti görevini, sadece mihrap, minber ve kürsüyle sınırlandırmak bir yanılgı olacaktır. Çünkü din, kişinin varlığını anlamlandıran ve ona hayata ve ölüme dair nihai yol gösteren en doğru rehberdir. Din, doğumundan ölümüne kadar insan hayatının her safhasında vardır. Bu bakımdan cami içi din hizmetleri kadar cami dışı din hizmetleri de büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı cami dışı din hizmetlerine de, sosyal ve kültürel faaliyetlere, halkımızın  manevi anlamda üzüntü ve sevincini paylaşmaya ve onlarla kaynaşmaya özel bir önem vereceğiz. Sürekli şehitlerimizi rahmetle anacağız. Gazilerimize ve şehitlerimizin yakınlarına minnet duygularımızı daima göstereceğiz ve  yanlarında olacağız.

  Diğer taraftan dinin insana iç huzuru ve yaşama sevinci vermesi ancak bilgiye dayanan güzel ahlâk eksenli bir dini aydınlanma ve yüksek insani erdemleri kazanmakla mümkün olabilir. Bunun sağlanması için de görevlilerimizin bilgi seviyesinin yükseltilmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Bu konuda gerekli çalışmaları yapacağız. 

   Dinin doğru öğrenilmesinde sağlam ve sahih dini kaynaklar önem arz etmektedir. Bu bakımdan Diyanet ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarından  en iyi şekilde istifade edilmesi için  gerekli alt yapının oluşturulması, yeni konsepti ile Türkiye Diyanet Vakfı Yayınevinin “Kitap Kafe” konsepti ile ilimize en kısa zamanda kazandırılması bir ilim ve kültür şehri olan Eskişehir’e büyük bir ilmi zenginlik katacağına inanmaktayım.

  Kitabımız Kuran hayatımızın rehberidir.  Kuran kursu hizmetlerinin toplumumuzun ahlakı ve manevi hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Bundan dolayı Kuran kursu hizmetlerine ayrı bir önem vereceğiz. Her alanda başlanan hizmetlerin en kısa zamanda tamamlanması ve yeni projelerin hayata geçirilmesi konusunda el ve gönül birliği yapacağız. 

  Bütün bu hizmetlerin gerçekleştirilmesinde görevlilerin birbiri ve müftülük ile sıcak ve samimi ilişkiler içerisinde olmasına ayrı bir önem vereceğiz. Bütün görevlilerimize ve halkımıza gönlümüz, kapımız ve telefonumuz her daim açık olacaktır.

   Kısaca görev süremiz boyunca kapımı ve gönlümü herkese açarak iyi ilişkiler kurma, hoş görülü olma, güçlü işbirliği yapma, kolektif çalışma, şehrimiz, ülkemiz, dinimiz için hizmetler üretme gayreti içerisinde olmaya çalışacağız. Cami içi ve dışı din hizmetlerindeki duyarlılığımızı, Kur’an kursu ve eğitim hizmetlerindeki aşkımızı, İrşat hizmetlerindeki şevkimizi, İdari konulardaki hassasiyetimizi, ehliyet ve adalete önem verme anlayışımızı, personelimize olan güven duygularımızı, halkımıza olan kardeşlik ve merhamet anlayışımızı, gençlere, çocuklara, kadınlara, engellilere,  dezavantajlı gruplara olan ilgimizi ve şefkat anlayışımızı, kurumlarla işbirliği azmimizi, şehitlerimize olan vefa borcumuzu yerine getirme azmi  içerisinde olacağız.Özellikle kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışacağız. 

 

  Yaşayan camileri hayata geçirmeye, cami avlularında kuracağımız iftar sofraları ile kardeşliğimizi pekiştirmeye, sabah namazı buluşmaları ve hadis sohbetleri  ile maneviyatımızı güçlendirmeye, ailelerin, genç ve çocukların camilerde buluşmasını teşvik ederek camilerin herkesi kucaklamasını sağlamaya,  kutlu doğum haftası programları ile şehri buluşturmaya,  camiler haftası etkinlikleri ile gönülleri kaynaştırmaya, gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik yapacağımız manevi programlar ve değerler eğitimi ile onlara sahip çıkmaya çalışacağız.  Kız Kur’an Kurslarına önem vererek   kadınlarımıza ve ailelere, yaz Kur’an Kurslarını aktif hale getirerek çocuklarımıza, hafızlık müesseseleri açarak hafızlığa önem vereceğiz.

 

Sayın Valim,

Kıymetli Misafirler,

  Mensubu olmakla şeref duyduğum Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 33 yıldır bir nefer olarak yürütmekte olduğum çeşitli görevlerden sonra 07.12.2016 tarihi itibariyle atandığım Eskişehir il müftülüğü görevine bu gün başlamaktan büyük bir bahtiyarlık duymaktayım.  Bu önemli ve mesuliyetli, o derecede şerefi büyük olan bu göreve şahsımı layık gören başta Diyanet İşleri Başkanım Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ olmak üzere tüm devlet büyüklerimize  ve bana güven duyan herkese en kalbî şükranlarımı arz ederim.
 

  Bugüne kadar şahsıma tevdi edilen bütün görevlerin  tamamını Allah’ın benim için bir takdiri ve lütfu olarak görmekteyim.  Eskişehir’de din hizmetlerinin önderliğini canla-başla yapmayı onur ve şeref olarak kabul ediyorum. Eskişehir’e hizmet etmekten büyük bir mutluluk duyacağım. Hizmetlerimizde Cenab-ı Allah’tan yardımını ve inayetini üzerimizden eksik etmemesini, daima etkin ve verimli çalışmalar yaparak rızasına ulaştırmasını niyaz ediyorum.   Bütün görevlilerimize üstün başarılar diliyorum.

  Bu vesileyle kuruluşundan günümüze kadar Eskişehir Müftülüğü görevini ifa eden ve ebediyete irtihal edenlere yüce Allahtan rahmet, hayatta olanlara sıhhat ve âfiyetler niyaz ediyorum. Başta Sayın Valimiz Azmi ÇELİK Beyefendi  olmak üzere, tüm Eskişehirli hemşerilerimizi, din gönüllüsü mesai arkadaşlarımı ve hocalarımı hürmet ve muhabbetle selâmlıyorum. Tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum.  Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah mahcup etmesin. Saygılarımla.

 Daha sonra konuşmak üzere kürsüye davet edilen Eskişehir Vali yardımcısı Ferhat ÇAĞLAR Bu güne kadar il müftü vekili olarak görev yapan Dilaver ŞAHİN beye çalışma ve hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Eskişehir’e İl müftüsü olarak atanan Bekir GEREK beye hayırlı olsun dileklerinde bulundu ve Eskişehir’ e hoş geldiniz, burada güzel hizmetler yapacağınıza ve ilimize katkı sağlayacağınıza inanıyorum”  dedi.  Müftümüze çalışmalarında başarılar diledi

 Konuşmaların ardından İl Müftü Vekili Dilaver ŞAHİN, İl Müftüsü Bekir GEREK’ e cüppe ve sarık giydirdi ve buket takdimi yapıldı. Program, İl Müftü Yardımcısıyken Balıkesir/Ayvalık İlçe Müftülüğüne atanan Orhan TOSUN’ un yaptığı dua ile sona erdi.

 

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA