Müftülük Haberler

Kırklareli Müftülüğü DEVİR-TESLİM MERASİMİ YAPILDI

Kırklareli Müftülüğü DEVİR-TESLİM MERASİMİ YAPILDI
Bu haber 02 Şubat 2017 - 10:46 'de eklendi

DEVİR-TESLİM MERASİMİ YAPILDI

Kırklareli İl Müftülüğüne atanan sayın Hüseyin Demirtaş  , düzenlenen cübbe-sarık giyme  merasimi  ile görevine başladı. Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen merasime, Tekirdağ Müftüsü İsmail İpek, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, İl Özel  İdare Genel Sekreteri  Ziya Eser, Üsküp Belediye Başkanı Hüseyin Kasap , kurum amirleri , STK Temsilcileri, muhtarlar, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

İmam-hatip Necdet Kasap’ın sunuculuğunu yaptığı  devir-teslim merasimi  İmam-hatip Ali AKGÜN’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İl Müftü Vekili Mustafa KORKMAZ’ın açılış konuşmasının ardından Edirne Müftüsü Emrullah ÜZÜM ve Tekirdağ Müfüsü İsmail İPEK birer konuşma yaptılar.

İl Müftü Vekili Mustafa KORKMAZ, vekaleten sürdürdüğü görevini asıl sahibine devretmekten mutluluk duyduğunu belirterek  İl Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ’a cübbe ve sarığını tevdi etti.

Kırklareli Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla..

Bizleri din hizmetlerinde istihdam eden ,  din-i mübin-i İslâm’a, Kırklareli’li kardeşlerimize , İl Müftüsü olarak hizmet etme şerefini bahşeden Yüce Rabbimize hamdü senalar  ediyorum.

Ümmeti olmakla şerefyab olduğumuz sevgili peygamberimiz  Muhammed Mustafa Aleyhisselatu vesselam başta olmak üzere Cenab-ı Hakk’ın dinini insanlara tebliğ eden ve  insanlığın yolunu aydınlatan bütün peygamberlere sonsuz salat ve selam olsun!

Değerli Hazırun,

Kırklareli İl müftülüğüne atanmam  münasebeti ile düzenlenen  devir-teslim  merasimini teşrifinizden ötürü hepinize ayrı  ayrı teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı  sunuyorum.

30 Ocak 2017 tarihi itibarı ile huzurunuzda   şahid olunan  merasimle birlikte bu büyük  emaneti ve sorumluluğu üzerime almış bulunuyorum. Bu öyle bir emanet ki, bir taraftan dünyamızı öbür taraftan ahiretimizi, diğer taraftan da dini ve milli güvenliğimizi içerisinde taşımaktadır.

3 Mart 1924 yılında kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı , devlet teşkilatımız içinde  Genel Kurmay Başkanlığı  ile Diyanet İşleri Başkanlığı kurucu iradenin emri ile Cumhuriyetimizin  temel kurumlarından birisi olarak kurulmuş ve  yer almıştır. Genel Kurmay Başkanlığı;  milli güvenliğimizi temsil ederken , Diyanet İşleri Başkanlığı da  dini güvenliğimizi temsil etmektedir.

Son süreçte yaşanan hadiseler  bu iki kurumun taşıdığı misyon üzerinden  devleti ele geçirme teşebbüslerine konu olması   göstermektedir ki,  bu iki güvenlik kurumu  asla vazgeçilemezdir.

Diyanet İşleri Başkanlığımızı  cumhuriyetimizin temel kurumlarından biri yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü , silah arkadaşlarını bu vesile ile rahmetle anıyorum. Tüm şehit ve gazilerimizin ruhları şadolsun ..

Değerli Hazırun,

Kırklareli merkez ve ilçelerimizde  kuruluşundan günümüze kadar il ve ilçe müftülüğü görevlerini  ifa eden bütün müftülerimize hizmetleri için teşekkür ediyorum. Bu teşkilatta görev yapan başta mihrap gönüllüsü kardeşlerim  olmak üzere her kademedeki  teşkilat mensuplarımızı , din hizmetlerini destekleyen , camiye cemaat olan  veya olmayan  ama dinini seven değerli Kırklarelili kardeşlerimizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Ölenlere rahmet , kalanlara sıhhat ve  afiyet diliyorum. 

Değerli Kardeşlerim,

Kırklareli İl Müftülüğü  , anayasal bir kuruluş olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlıdır. Başkanlığın taşradaki   teşkilatları  olarak il ve ilçe Müftülükleri , halkımıza din  hizmeti sunar. Teşkilatımızın isimi Müftülük’tür.  İfta Makamı da  denir. İfta , fetva vermek demektir. Fetva ; dini  anlamdaki  müşkil bir konuya verilen güçlü cevaptır. Müftülüklerimiz  “ sorulara cevap , sorunlara çözüm için güçlü cevaplar hazırlamak durumunda olacaklar   ya da ilgili çözüm mercilerine yönlendirmek durumunda olacaklardır.

Kurum olarak en temel vazifemiz, değerli halkımızı iman, ibadet, ahlak konularında aydınlatmaktır. Kur’an Kursları vasıtası ile halkımıza temel dini bilgileri vermek, Kur’an-ı Kerimim usulüne uygun olarak okunmasını ,  okutulmasını ve anlaşılmasını  sağlamaktır. Camilerimizde  hem ibadet hizmetlerini yönetmek, hem de vatandaşımızı en güzel şekilde bilgilendirmek ve aydınlatmaktır.

Toplumumuzda birlik ve beraberlik ruhunu , dayanışma ruhunu geliştirmektir. Gazi ve şehitlerimiz, yaşlılarımız, hastalarımız, engellilerimiz, fakir ve muhtaçlarımızla yakından ilgilenmektir. İlimiz ve ilçelerimizde ihtiyaç duyulan yerlere cami ve Kur’an Kursları açmak için çaba göstermektir.

İlimiz merkezinde  camilerin çok küçük olduğunu ve kapasite açısından yetersiz olduğunu dün birkaç yerde namaz kılarak  şahit oldum. İnşaallah belediyemiz başta olmak üzere  diğer  yetkili kurum ve kuruluşlarımızla , hayırseverlerimizle işbirliği yaparak  gerekli adımları atacağız.

Ayrıca ilimizde yatılı Kur’an Kursumuzun olmadığını da görmekteyim. İlimizi temsil eden bir yatılı Kur’an Kursumuzun olması en önemli ihtiyacımızdır. Bu tür ihtiyaçları yerinde analiz edeceğiz.

Diğer taraftan gençlerimize yönelik faaliyetlerimiz ve mekanlarımız olmalı. Kadın-Aile ve Çocuklara yönelik çalışmalara ihtiyaç vardır. Üniveriste öğrencileri başta olmak üzere gençlere yönelik  kütüphaneli kafe  gibi mekanlara ve öğrenci evlerine yönelik   çalışmalara ihtiyaç olduğunu görmekteyim. Bu noktada çalışmalar ve adımlar atmak durumundayız.

Kardeş şehir  bağlamında Bulgaristan’ın Aytos ve Şumnu ile kardeşliğimizi kuvvetlendireceğiz. Bir hayırsever hanımefendinin desteği ile Bulgaristan’ın Aytos  ilinde bir cami ile Şumnu Yenipazar’da bir Kur’an Kursunun   Kırklareli Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile yapımını gerçekleştireceğiz.

Değerli Hazırun,

İl Müftüsü olarak , müftü yardımcılarımla,  ilçe müftülerimizle ve mihrap gönüllüsü hocalarımla ve tüm çalışanlarımızla birlikte takım çalışması yapacağız. Komisyonlar halinde toplantılar yapıp , beklenti ve önerileri alacağız. İstişareler yapacağız.

Başta sayın  Valimiz, Belediye Başkanımız  olmak üzere   kurum  amirleri, STK temsilcileri ve muhtarlarımızla yakın işbirliği yapacağız. İlimizin milletvekilleri ile her zaman yakın temas halinde olacağız.

Değerli Hazırun,

Şimdi sizlere kısa ifadeler  halinde, irşad ve hizmet anlayışımızı , perspektifimizi belirtecek cümleleri ve yol haritamızı ortaya koyacak prensiplerimizi   sizlerle paylaşmak istiyorum..
 Öncelikli olarak hedefimiz : KIVAMLI DİN -KIVAMLI HİZMET- KIVAMLI TOPLUM’dur.

● Işığımız :
1 Kitap  2  Nübüvvet  3 Akıl   4 Vicdan

> Kırmızı Çizgilerimiz :
▪ Tekfir etmemek
▪ Şiddet dilini kullanmamak
▪ Şahıscılık yapmamak
▪ Ötekileştirmemek
▪ İslam dininin ana çizgisinden ayrılmamak

> İlkelerimiz :
▪İmanda > Tahkik
▪Amelde> İhlas ve Samimiyet
▪Davranışlarda > Merhamet
▪Hal ve Gidisatta > Istikamet
▪Tavır ve Tarzda > Aklı Selim Kalbi Selim Zevki Selim
▪Dua ve Tazarruda > Tefekkür Teşekkür Takdir
▪Akıbet ve Gayede> Allah Rızası ve Dareyn Saadeti

Değerli Kardeşlerim,

Kırklareli’mizin  her köşesinde, camilerimiz başta olmak üzere çarşıda, pazarda , kahvede vesaire insanın olduğu her yerde biz de olacağız. Dini mübini islamın  rahmet yüklü mesajlarını ulaştırmadığımız hiçbir kesim bırakmamak için gayret edeceğiz inşallah.

Konuşmamın son bölümünde şu dua ve temennilere yer vererek konuşmamı hitama erdirmek istiyorum:

“Gireceğim yere dürüstlükle girmemi, çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından hakkıyla yardım edici bir kuvvet nasip eyle” ya Rabbi .

Bu duygu ve düşüncelerle yeni hizmet döneminin  ülkemiz, milletimiz, yurt dışındaki millet varlığımız için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Bu uğurda olanca gücümüzle çalışırken, Müftülük teşkilatı olarak Cenâb-ı Hakk’ın inayetinin hep bizimle birlikte olmasını, bizi mahcup   etmemesini diliyorum.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Selam ve dua ile kalın..

Hüseyin DEMİRTAŞ

Kırklareli Müftüsü

 

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA