Müftülük Haberler

Mardin Müftülüğü Mardin İl Müftülüğüne atanan İsmail ÇİÇEK görevine başladı.

Mardin Müftülüğü Mardin İl Müftülüğüne atanan İsmail ÇİÇEK görevine başladı.
Bu haber 16 Ocak 2017 - 19:33 'de eklendi

Mardin İl Müftülüğüne atanan İsmail ÇİÇEK görevine başladı.

Mardin İl Müftülüğüne atanan İsmail ÇİÇEK görevine başladı.

İl Müftüsü İsmail ÇİÇEK, İl Müftü Yardımcısı İsmail Ünal tarafından cübbe ve sarık giydirilerek göreve başladı.

Törende konuşan İl Müftüsü İsmail ÇİÇEK şöyle dedi.

بسم الله حمدا لله وصلاة و سلاما على رسول الله و بعد

Kıymetli Müftülerim, Mesai arkadaşlarım, Hocalarım, Basınımızın Güzide Temsilcileri, Kıymetli Misafirler…

Mensubu olmakla şeref duyduğum Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bir din gönüllüsü olarak yürüttüğüm çeşitli görevlerden sonra -ki bunlar arasında en önemlilerinden saydığım Nusaybin ilçesinde üç yıllık müftülük hizmeti de bulunmaktadır – şimdi Mardin Müftüsü olarak müftülüğümüz adına hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Bizden daha hayırlı arkadaşlarımız arasından bu ulvi makamı bize emanet eden Allah’a Hamd, bütün Devlet büyüklerimize ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza teşekkür ediyor, hayırlı hizmetlerde muvaffak olabilmemiz için yardım ve dualarınızı bekliyorum. Hz. Peygamber efendimizin idarecilik hakkında;

إِنَّهَا أَمَانَةٌ وَخِزْيٌ وَنَدَامَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِلَّا مَنْ أَخَذَهَا بِحَقِّهَا وَأَدَّى الَّذِي عَلَيْهِ فِيهَا     

“İdarecilik bir emanettir, Şüphesiz hakkı verilmediğinde bu emanet kıyâmet gününde hüsran ve perişanlık getirir. Ancak onu hakkıyla alan o hususta üzerine düşeni yapan müstesnadır." (Müslim, İmare, 16) hadisini şiar edinerek üstlendiğimiz bu görevde;

وَإِنْ أُوتِيتَهَا مِنْ غَيْرِ مَسْأَلَةٍ أُعِنْتَ عَلَيْهَا   “aşırı istemeksizin sana görev verildiğinde yardım edilirsin” duasını taşıyoruz.

Dünya üzerinde yaşananlar gölgesinde konuşmanın zorluğunu biliyor, Rabbimizden bir çıkış yolu nasip etmesini niyaz ediyoruz.

Dinimiz, vatanımız, devletimiz, bayrağımız, milletimiz uğruna özellikle Devletimizin bekası için 15 Temmuz darbe girişiminde ve PKK başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele sırasında şehadet mertebesine ulaşan bütün şehitlerimizi ve rahmet ve minnetle anıyorum. Yaralanan gazilerimize acil şifa diliyor, ailelerine, dostlarına ve aziz milletimize sabrı cemiller niyaz ediyorum.

Diyanetin varlık nedeninin irşad olduğunun bilincindeyiz. Lakin bu görevin yalnızca gelenekten getirilen formlarla sürdürülemeyeceği, ilave olarak toplumu yönlendirecek yeni stratejiler gerektirdiği bilincini taşıyoruz. Bu nedenle Üniversite hocalarımız, imam-hatiplerimiz, öğretmenlerimiz, STK’larımız ve şehrin dini önderleriyle her daim istişare toplantıları yaparak, istişare heyetimizle şehrin manevi imarının öncüleri olmaya devam edeceğimizi hedefliyoruz.

Etki alanlarımızı geliştirmeyi, ilgi alanlarımız hakkında düşünmeyi önceleyeceğiz. Emretmek yerine “nasıl yapalım”ı önceleyecek tüm din gönüllüsü personeline değer veren, ortak aklı öne çıkaran bir yapıyı güçlendireceğiz.

Yönetici mantığı ile eksikleri görmek yerine kişisel gelişimciler gibi iyi tarafları görmeye çalışacağız. Sinerji ve takım ruhu oluşturacağız.

Gençlerimizin kafa karışıklığı içinde olduklarını görüyoruz. Cami gençlik kollarımızı, Diyanet okuma salonlarımızı, öğrenci evlerimizi, Gençlik çalışma merkezlerimizi birbirine entegre ederek insan yetiştirme sürecine katkı sunmak arzusundayız. KYK’lar başta olmak üzere öğrencilerimizin ve gençlerimizin bulunduğu ortamlarda onlara doğruyu hak ve hakikati gösteren mihmandarlar olma çabamız artarak devam edecektir.

Eğitimde rakamlarla konuşmayı bırakarak, eğitimin bütün kademelerini bir mesele olarak ele alarak özellikle gençlerimizin eğitimine ağırlık vermeyi hedefliyoruz. Elbette eğitimde sonucu biz görmüyoruz. Bizden öncekilerin eğittikleri ile yaşıyoruz. Bizden sonrakilerin nasıl olmasını arzuluyor isek ona göre eğitim vermek durumundayız. Artık “defi mefsedetten celbi maslahata” geçilmeyi arzuluyoruz.

Dikkat dilinin aleyhimize kullanıldığını geçen süreçte acı biçimde tecrübe ettik. Kapalı yapılar su-i istimale her daim açıktırlar. Sahih din bilgisini cami kürsülerimizden daha güçlü biçimde cemaatimize ulaştıracağımıza inanıyoruz.Kendi liderinin yanlışını da gören ve en önemlisi göstererek düzelmesini sağlayan çelik imanlı gençliğe ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz.

Sadece sömürünün, yalancılığın günah olduğunu değil tembelliğin, kabiliyetlerini geliştirmemenin, başarısızlığın da günah olduğunu düşünüyoruz. Okumamanın Allah’a isyan anlamına geldiğine inanıyoruz. Bu nedenle ortak okuma grupları oluşturmak, Kerim Kitabımız başta olmak üzere onun Elçisinin söz ve tavsiyelerini okumak ve yaşamak için çalışma grupları hedefliyoruz.

Aileyi kadının kurguladığının bilincindeyiz. Kadın dindarlığı asıl dindarlığımızdır. Bu nedenle evlatlarımızı yetiştirenlerin eğitimi, evlatlarımızın eğitim kalitesini belirleyeceği için önemsiyoruz. Kadın cami buluşmalarını, camilerimizde bayan kardeşlerimize ayırdığımız mahallerin en az erkek cemaatimiz için ayrılmış mekanlar kadar özenle hazırlanmış olmasını önemsiyoruz.

Bizim dini hayatına rehberlik etmeye çalıştığımız toplumun bir bölümü, rüyalarıyla toplumu dizayn etmeye çalışanları kabule yeltenmişse, en masumu hizmet kusurumuzdan bahsedilebilir. Bugün ağzının tadı kaçmayan kimse yok gibidir. Teslim ettiğimiz çocuklarımızı, aile bağları koparılmış, vatana millete ihanet eden insanlar olarak aldık. Bunlar sebebiyle din, sanık olmuş, halk dindara yaklaşmaktan korkar olmuştur.  Yine başkanlığımızın  önemli faaliyetlerinden olan Hac ve Umre hizmetlerimizi bütün imkanları kullanarak geliştirmeye çalışacağız. Hacı ve umrecilerimize yönelik eğitim seminerlerini vermeye devam edeceğiz.

İlimle olan nikahımızı tazeleyerek kendini ve toplumunu tanıyan, düşüncesi sağlam, tasarrufları yerinde muftî olma ahdu peymanımızı yenileyerek, hasbeten lillah görev uğraşımızda şehrin manevi îmarı için bize güç vermenizi diliyorum. 

صنفان من الناس إذا صلحا صلح الناس، وإذا فسدا فسد الناس : العلماء والأمراء

İki grup insan vardır ki salih olurlarsa insanlar salih olurlar. Fasit olurlarsa insanlar fasit olurlar. Bu iki grubun ulema ve umera” olduğunun bilincindeyiz. (Câmiu’s-Sağîr, 2/44)

 

Modern çağın şahitleri olarak aktif bir varoluş sergileyeceğiz. Bize ait olan ancak bizde olmayan tüm yitik değerlerimizi bir iyilik hareketi olarak taşımaya çalışacağız.

Bizim için birileri emek sarf etti. Biz de başkaları için emek sarf etmeye gayret göstereceğiz.

Personelimizle birlikte oluşturacağımız proje ofisinde “arge çalışmalarımızı” yapacak, uygulana gelen projelerimize devam edilecek, çalışmalar hazırlayarak yeni bir vizyonla uygulamaya taşıyacağımızı düşünüyoruz.

Hayal ettiğimiz ve bir kısmını daha önceki görev yerlerimizde uyguladığımız projelerin bir kaçından bahsederek konuşmamı sonlandırmak istiyorum.

CAMİ HİZMETLERİNİ GELİŞTİRME PROJELERİ

Çocuğun ve kadının, yaşlanan cami profilinde yer almalarına katkı sunmak, çocukların erken yaşlarda cami ile tanışmalarını, annelerin cami ile buluşmalarını sağlamak, camiyi çocuklu annelere uygun hale dönüştürmek maksatlı, cami mekân algısına küçük bir katkı sunan “CAMİ ÇOCUK ODALARI”nı Mardin’de uygun camilerde oluşturmayı hedefliyoruz.

 

“CAMİDE HAREKET VAR” projesi ile genç ile camiyi buluşturma çalışmalarına destek verecek, cami müştemilatındaki uygun olan alanlara gençlerimiz için “özel alanlar” açma hayalimizi gerçekleştirmeyi umuyoruz.

 

“CAMİDEN SAHAYA” projesi ile il ve ilçelerde bulunan cami derneklerine gençlik kolları kurmaya devam edecek, gençlerin enerjilerini atmaları için turnuvalar düzenleyecek, maç öncesi bir ayet bir hadis sohbetleri bu çalışmanın olmazsa olmazlarından olacaktır. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik Spor Müdürlüğü arasında imzalanan protokollerden istifade edilmeye devam edilecektir.

 

“CAMİMİN YETİMİ” projesi ile her cami ve Kur’an Kursumuzun birer yetimi sahiplenmesine ve bu yetimlere Cami Cemaati ve yetişkin Kur’an kurs öğrencilerinden aylık yardımlar yapılmasına devam edeceğiz. Bu gün caminin ilgilendiği çocuğun yarın cami ile ilgilenen gence dönüşeceğine inancımız tamdır.

 

“CAMİDE BİR SABA” projesi ile her hafta bir gün bir camimizde tesbihat, sohbet ve ardından kahvaltı ikramı ile sabah namazı buluşmalarına devam etmeyi planlıyoruz.

 

“CAMİ KADIN BULUŞMALARI” projeleri ile özel gün ve geceler başta olmak üzere evladını eğiten annelerin camilerde din eğitimi almaları için çalışmalara hız vermeyi planlıyoruz. Bayanların özel program yapmalarına devam edilecek, Camilerin kadınlar mahfilleri cami içleri kadar özel ve güzel düzenlenlenecektir.

 

“CAMİ OKUL KARDEŞLİĞİprojeleri ile Okul cami kardeşliğini pekiştirecek, öğrencilerimize camilerimiz yakinen tanıtılacak onlara maddi manevi destek sağlanmaya çalışılacaktır.

 

“CAMİDE BAŞARABİLİRİM projeleri ile cemaatimizin farkındalıkları artırılacak, Cami girişlerine asılan, “günde üç sayfa Kur’an okuyabilirim”, “yatsı namazını camide kılabilirim” vb. yazılarla kişilerin başarabilecekleri dini yükümlülükler hatırlatılatılacaktır.

 

“DİKKAT!.. BU CAMİDE ÇOCUK VAR” projeleri ile bütün camilerde çocukların varlığına dikkat çekilecektir. Onların üzülmemesi için olağan üstü gayret sarf edecek, toplantılarda imam-hatiplerimizin konu hakkında bilinçlendirilmesi sağlanacaktır.

 

“BU BENİM CAMİM” projeleri ile Mardin’imize şehir dışından gelecek insanımıza camilerimizin ve ibadet mekânlarımızın tanıtımına katkı sunulmaya devam edilecektir.

 

EĞİTİM HİZMETLERİNİ GELİŞTİRME PROJELERİ

 

“KARDEŞ İL/KARDEŞ İLÇE” projeleri ile başka il ve ilçelerde eğitim görmek isteyen veya başka il ve ilçelerden Mardin’imizde eğitim almak isteyen öğrencilerimize yardım edilmeye devam edilecektir. “HİCRET 2015 YER BAFRA” projesi ile Muhacir-Ensar örnekliğini çağımıza taşımak amacıyla Cizre’den 90 öğrenci Bafra Kur’an Kurslarına getirerek “CİZRE-BAFRA KARDEŞLİĞİ” altında, öğrencilerin eğitimlerini tamamlatma, aynı zamanda onları hafız yetiştirme ve görev almaları sonrası Cizre’de kurslar açarak bu kardeşliği taçlandırma hedeflenmişti. Benzer çalışmalara devam etme hedeflenmektedir.

 

“HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSLARI” Eğitim Merkezi Müdürlüğü yapmış ve bir doktora hadis öğrencisi olmamızdan kaynaklı, bulunduğumuz her ortamı eğitim için fırsata dönüştürmeye gayret etmekteyiz. Gerek hizmet içi eğitim kurslarında, gerek Kur’an Kurslarında, medreselerde gerekse farklı camilerde hadis, tefsir ve fıkıh derslerine devam edilecektir.

 

“OKULDAKİ ÖĞRENCİM” projesi ile yaz ayında Kur’an Kurslarımıza katılan öğrencilerimizin cami ile irtibatlarının devam etmesi için uğraşılar verilecek, hafta sonu Kur’an Kursları düzenlenmesine devam edilecektir.

 

“İCAZETİM VAR” projeleri ile her yıl Kur’an Kurslarımızdan mezun olan öğrencilerimize programlar düzenlenecek öğrencilerimiz hafız olmaya, özendirilecektir.

 

“ŞİFA NİYETİNE” projesi ile huzurevi ve hastanelerin belli periyotlarla ziyaret edilmesi ve oralarda sohbet ve programlar icra edilmesine devam edilecektir.

 

“UMUT YILDIZI” projesi ile madde bağımlısı çocuklarımızla ilgili çalışmalar yapılarak, madde bağımlılığını bırakmalarına yardımcı olunacaktır.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL İÇERİKLİ DİN HİZMETLERİNİ GELİŞTİRME PROJELERİMİZ DE OLACAKTIR.

 

YARDIM KAMPANYALARI

 

“YOKSULA YAR İDİM” projesi ile ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar ulaştırılmaya devam edilecektir.

 

CEZA EVLERİNE GÖTÜRÜLEN HİZMETLER

“PARMAKLIKLAR ARDINA” projesi ile cezaevlerine götürülen hizmetlere devam edilecektir. Özel gün ve geceler cezaevlerinde de kutlanacaktır.

 

STK TOPLANTILARI

İl genelinde bulunan STK’lar ile aylık mutad toplantılar düzenlemeye devam edilecek, yapılacak dini hizmetler konusunda STK’lar bilgilendirilecek, ortak çalışmalarla şehrin manevi sorunlarına birlikte katkı sunulacaktır.

 

Bunlar dışında rutin hizmetlerden olan “sosyal ve kültürel içerikli “ birçok çalışma müftülük personelimiz ile birlikte uyum içerisinde gerçekleştirilecektir.

ESKİ MÜFTÜ VE MÜFTÜ YARDIMCISINA TEŞEKKÜR

Beş yıl görevi esnasında Mardin’imize emek veren bilgi ve tecrübesini paylaşmaya çalışan İl Eski Müftümüze ve Müftü yardımcımıza da Veda Ederken Hz. Peygamber efendimizin ifadesiyle

غَيْرَ خَزَايَا وَلَا نَدَامَى “Allah sizi utandırmasın, pişman etmesin” (Buhari, İlim, 26) duasıyla teşekkür ediyor ve kendilerini uğurluyoruz.

Düşündüklerimizi eyleme geçirmenin konuşmadan daha önemli olduğunu biliyor, yardım ve dualarınızı bekliyorum.

Hz. Peygamber’in duasıyla konuşmamı tamamlıyorum. Ümmetin ümidi haline gelen bu necip millet dize getirilirse yeryüzünde mazlum ve mağdurun gözyaşını silecek insan kalmayacak. Bizlerden, ülkemizden, vatandaşlarımızdan yardımını esirgeme Allah’ım.

Hepinize hayra anahtar şerre kilit olacak uzun ömürler temenni ediyor, saygı ve muhabbetlerimi arz ediyorum.

Esselamu Aleyküm…

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA