Müftülük Haberler

Mülakatta komisyonu etkilemenin püf noktaları

Mülakatta komisyonu etkilemenin püf noktaları
Bu haber 04 Şubat 2017 - 16:17 'de eklendi ve 28.656 kez görüntülendi.

Diyenet bünyesinde görev alacak arkadaşlar mülakat sınavlarında jüriyi adeta büyülemek istiyorlarsa şu hususlara dikkat etsinler;

1. Öncelikle düzgün bir pozunuz olsun. Kılık-kıyafet, saç-sakal devlet memuruna yakışır bir şekilde düzenli ve tertipli olsun. Memurluğun yarısı dış görünüştür.

2. Sınav esnasında ne çok pasif ne de çok özgüvenli bir duruş sergilemeyin. Doğal olun. Otururken ceketinizin düğmesini açın ve sandalyeye yayılmayın. Eller parmak uçları birbirine değecek şekilde masanın üzerinde olsun. Ya da ellerinizi birbirinin üzerine de koyabilirsiniz.

3. Sınavda ilk sorulacak şey Kur’an-ı Kerim’dir.
Mahrec ve tecvit sıkıntınız kesinlikle olmasın.
Sakin harflerde harekeleme yapmayın, med ölçülerini kaçırmayın, gunne ve ihfa ölçülerini kaçırmayın, tutmalar mümkün mertebe 1.5 harften aşağı düsmesin. Ayrıca dudak talimi dediğimiz “vav” ve “ötreli harfte” dudaklarınızı gidebildiği en uç noktaya kadar uzatın. Lakin bunu yaparken ötreli olmayan bir harfi ötreli gibi dudaklar ilerde okumayın. Besmelenin “ra” larında kesinlikle dudaklar ilerde olmaz.
Ayrıntılı bilgi için; KURRÂ HAFIZ RAMAZAN PAKDİL, TALİM, TECHİD VE KIRAAT isimli kitabını mutlak surette alın ve mümkünse kitabı ezberleyin.
Canlı anlatım ve örnek okuma için Youtube’da Fatih Çollak Hoca’nın Kur’an derslerini takip edebilirsiniz.
Yasin, Mülk, Nebe, Hucurât, Rahmân, Fetih, Burûc ve Nâs arası sûreler, namaz sonrası okunan Aşr-ı şerifler mutlaka ezberde olmalı. Sayfa sonundan sayfa başına geçişler pürüzsüz olmalı.
Sûreden sûreye geçişlerdeki vecihler bilinmeli.
Besmele’den sureye geçiş vecihleri bilinmeli.
Örneğin Fatihâ sûresine Besmeleyi bağlayıp
“Bismillahirrahmânirrahîmilhamdülillahirabbil âlemîn” diyerek okuyabiliriz ama aynı şeyi Tekâsür Sûresinde yapamayız. Orayı “Bismillahirrahmânirrahîmi-el hâkümüttekâsür” biçiminde okuruz. Sûreden sûreye ve Besmeleden sûreye geçişler mühim.

4. Kur’an sınavı bittikten sonra Dinî bilgiler kısmı gelecektir.
Bu konuda öncelikle sağlam bir İlmihâl bilgisi lazımdır.
Diyanet Yayınları’nın 2 Ciltlik beyaz ilmihali en sağlam olanıdır. Bu ilmihale vakıf olmanız elzemdir.
Akabinde Siyer bilgisi.
Daha sonra sağlam bir Mezhepler Tarihi bilgisi gerekiyor. Bunun içinde şu anda hizmet içi kurslarında okutulan HALİL İBRAHİM BULUT, DÜNDEN BUGÜNE SİYASİ-ÎTİKÂDİ İSLAM MEZHEPLERİ TARİHİ, ANKARA OKULU YAYINLARI kitabını tavsiye ediyorum.

5. İlmihal bilgisinden sonra dualar faslı başlayacaktır.
Hutbe, vaaz, cenaze, nikah, ezan, hutbe, yemek, kunut, yağmur, telkin duaları hazır ve nazır olsun. Arapça duaların Türkçelerini de gözden geçirin çünkü sizden Arapça-Türkçe karışık dua isteyebilirler. Örneğin ‘Bize Hamdele ve Salvele’den sonra Türkçe bir hatim duası yap.’ diyebilirler. Onun için duaların Türkçesi bize fikir verme açısından önemli.
Ve bir ayet, ayetle bağlantılı bir hadis okuyup o konu üzerinde vaaz etmeni isteyebilirler. Aklınızda birbiriyle ilişkili bir ayet ve hadis bulunsun.

6. Son olarak müzik kabiliyetinizi ölçmek için ezan okumanızı isterler. Kulağa hoş gelen herhangi bir ezanı okuyabilirsiniz ama makam bilginiz varsa aliyyü’l-âlâ olur. Mevlid okumayı biliyorsanız mutlaka söyleyin. Ve tabiki sadece mevlid değil ekstra sahip olduğunuz her şeyi komisyona söyleyin. Örneğin sağlam bir hocadan makam yahut ilmihal dersi aldıysanız bunu söyleyin. Faydasını görürsünüz.

Eksikler fazlalıklar elbette ki vardır. Başka tavsiyeleri olan arkadaşlarda ilavede bulunabilirler.
Allah herkesin yardımcısı olsun.

haberden cıkmadan önce Vekil imam alım ilanı haberlerini(duyurularını)okuyabilirsiniz

2017 fahri ve kadrolu kkö maaşları ne kadar olacak

4-6 Yaş Grubu Önemli Duyuru

Yazan.:Mikail Mikail

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA