Müftülük Haberler

Sosyal medya kullanmak hayatınızı karartabilir.

Sosyal medya kullanmak hayatınızı karartabilir.
Bu haber 08 Ocak 2017 - 22:00 'de eklendi

Sosyal medya kullananlar dikkat birisi sizin hesabınızı çalıp sizin aleyhinize paylasımda bulunabilir. bu konuda sizlere hesaplarınızı daha güven altına alın uyarısı yapıyoruz cünkü yeni khk ile artık herkes yaptıı paylasımdan sorumlu olacak ve anında hesap sahibi bulunup cezalandırılacak. (hesabını nasıl güvende tutarım asağıda)

680 sayılı KHK ile sanal dünyaya polis gözaltısı geldi. Buna göre polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkili olacak. Erişim, yer ve içerik sağlayıcılar talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birime bildirmekle yükümlü olacak.

KHK ile ilgili kanuna “Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir. Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir” maddesi eklendi.

Facebook Hesap güvenliği için

Hesabınızı güvende tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır: (Bakınız)
 • Şifrenizi koruyun. Facebook şifrenizi internette başka yerde kullanmayın ve asla başkalarıyla paylaşmayın. Kolay tahmin edilebilecek bir şifre kullanmayın. Adınızı veya yaygın kelimeleri kullanmayın. Güçlü bir şifre oluşturma hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Giriş bilgilerinizi asla paylaşmayın. Sahtekarlar Facebook’a benzeyen sahte internet siteleri oluşturarak e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapmanızı isteyebilir. Giriş bilgilerinizi girmeden önce internet URL’sini mutlaka kontrol edin. Şüphe duyduğunuzda, Facebook’a gitmek için tarayıcınıza www.facebook.com yazın. Şifre tuzaklarının önüne geçme hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Başkalarıyla paylaştığınız bir bilgisayarı kullandıktan sonra Facebook’tan çıkış yapın. Unutursanız, uzaktan çıkış yapabilirsiniz.
 • Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin. Sahtekarlar insanlarla arkadaş olmak için sahte hesaplar oluşturabilir. Bir sahtekarın arkadaşlık isteğini kabul ettiğinizde, Zaman Tünelinizde spam paylaşmasına, sizi gönderilerde etiketlemesine ve kötü niyetli mesajlar göndermesine izin vermiş olma ihtimaliniz vardır.
 • Arkadaşlarınızdan veya tanıdığınız bir şirketten gönderilmiş gibi görünse bile, asla şüpheli bağlantılara tıklamayın. Buna Facebook’taki (ör. gönderilerde) veya e-postalardaki bağlantılar dahildir. Facebook’un sizden asla e-posta aracılığıyla şifrenizi vermenizi istemeyeceğini aklınızda bulundurun. Facebook’ta şüpheli bir bağlantı görürseniz, şikayet edin.
 • Giriş uyarıları ve güvenilir kişiler gibi ek güvenlik özelliklerimizi kullanın. Facebook’a bir bilgisayardan giriş yaptıysanız, güvenlik ayarlarınızı gözden geçirmek için Güvenlik Kontrolü’nü kullanabilirsiniz.

Twitter hesabı güvende tutmak için; (bakınız)

Hesap güvenliği ipuçları

Hesabınızın güvenliğini korumaya yardımcı olmak amacıyla, aşağıdaki en iyi uygulamaları öneriyoruz:

 • Diğer web sitelerinde kullanmadığınız güçlü bir şifre kullanın.
 • Giriş onaylama kullanın.
 • Şüpheli bağlantılara dikkat edin ve giriş bilgilerinizi girmeden önce twitter.com adresinde olduğunuzdan emin olun.
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi üçüncü partilere; özellikle size takipçi veya para kazandıracağını ya da hesabınızın onaylanmasını sağlayacağını iddia edenlere asla vermeyin.
 • Tarayıcınız dahil olmak üzere, bilgisayar yazılımlarınızın en son güncellemeler ve virüsten koruma yazılımıyla güncellendiğinden emin olun.
 • Hesabınızın ele geçirildiğine inanıyorsanız, sorun giderme makalemizi ziyaret edin.


Hesap güvenliği konuları:

Şifre gücü
Giriş onaylama kullanma
twitter.com’da olduğunuzu kontrol etme
Sizinle şifrenizi sormak amacıyla temas kurmayız
Yeni giriş e-posta uyarıları
E-posta adresi güncelleme uyarıları
Twitter’da bağlantıları değerlendirme
Bilgisayarınız ile tarayıcınızı güncel ve virüslerden uzak tutma
Üçüncü parti uygulamaları dikkatle seçme

Şifre gücü

Twitter hesabınız için güçlü ve benzersiz bir şifre oluşturun. Bunun yanında, Twitter hesabınızla ilişkili e-posta adresiniz için de aynı ölçüde güvenli ve eşsiz bir şifre oluşturmalısınız.

Yapılması gerekenler:

 • En az 10 karakterden oluşan bir şifre oluşturun. Ne kadar uzun olursa o kadar iyi.
 • Büyük harf, küçük harf, sayılar ve sembollerden oluşan bir karışım kullanın.
 • Ziyaret ettiğiniz her web sitesi için farklı bir şifre kullanın.
 • Şifrenizi güvenli bir yerde saklayın. Tüm giriş bilgilerinizi güvenle saklamak için şifre yönetim yazılımı kullanabilirsiniz.

Yapılmaması gerekenler:

 • Şifrenizde telefon numarası, doğum günü vb. kişisel bilgiler kullanmayın.
 • “Şifre”, “seniseviyorum” gibi yaygın ifadeleri kullanmayın.
 • “abcd1234” veya “qwerty” gibi seriler kullanmayın.
 • Aynı şifreyi farklı web siteleri için tekrar kullanmayın. Twitter hesabı şifreniz, Twitter’a özel olmalıdır.

Ayrıca, Güvenlik ve gizlilik ayarlarınızda Şifremi sıfırlamak için kişisel bilgilerimi iste seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu kutuyu işaretlerseniz, şifrenizi unuttuğunuzda sıfırlamak için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girmeniz istenir.

Giriş onaylama kullanma

Giriş onaylama, hesabınız için ek bir güvenlik katmanıdır. Sadece şifreye güvenmektense giriş onaylama, Twitter hesabınıza sadece sizin eriştiğinizden emin olmanıza yardımcı olmak için ikinci bir denetim yolu sunar. Yalnızca şifrenize ve cep telefonunuza erişimi olan kişiler hesabınıza giriş yapabilir.

Daha fazla bilgi edinmek için Giriş onaylama kullanma makalemizi okuyun.

twitter.com’da olduğunuzu kontrol etme

Kimlik hırsızlığı, birinin sizi Twitter kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı ve şifrenizi vermeniz için kandırmasıdır. Genellikle hesabınızdan tüm takipçilerinize spam gönderirler. Genelde sahte bir giriş sayfasına giden bağlantıyla sizi kandırırlar. Twitter şifrenizi girmeniz her istendiğinde, hızlıca tarayıcınızın adres çubuğundaki bağlantıya bakın ve twitter.com’da olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, (bir arkadaşınızdan bile olsa) aldığınız Direkt Mesajda tuhaf görünen bir bağlantı varsa, bu bağlantıyı açmamanızı öneririz.

Kimlik hırsızlığı web siteleri genellikle tıpkı Twitter giriş sayfası gibi görünür, ancak bu web sitesi aslında Twitter değildir. Twitter alan adları her zaman temel alan adı olarak http://twitter.com/ adresini kullanır. Bazı Twitter giriş sayfası örnekleri:

Bir giriş sayfasından kuşkuya düşerseniz, doğrudan twitter.com’a gidin ve giriş bilgilerinizi orada girin. Hesabınızın kimlik hırsızlığına maruz kaldığını düşünüyorsanız, en kısa zamanda şifrenizi değiştirin ve ek talimatlar için Hesabım ele geçirildi makalemizi ziyaret edin.

E-posta ile kimlik hırsızlığı hakkında daha fazla bilgi için Sahte Twitter e-postaları makalemizi okuyun.

Sizinle şifrenizi sormak amacıyla temas kurmayız

Twitter hiçbir zaman e-posta, Direkt Mesaj veya yanıt ile şifrenizi istemez.

Hiçbir zaman bir şey indirmenizi veya Twitter dışındaki bir web sitesine kaydolmanızı istemeyiz. Bizden olduğunu iddia eden ama bizden gelmeyen bir e-postanın ekini asla açmayın veya herhangi bir yazılım yüklemeyin.

Hesabınızın kimlik hırsızlığına uğradığından veya ele geçirildiğinden şüphelenirsek hacker’ın hesabınızı kötüye kullanmasını engellemek amacıyla şifrenizi sıfırlayabiliriz. Bu durumda size e-posta ile twitter.com şifre sıfırlama bağlantısı göndeririz.

Şifrenizi unutursanız bu bağlantı üzerinden kendiniz sıfırlayabilirsiniz.

Yeni giriş e-posta uyarıları

Twitter hesabınıza yeni bir cihazdan ilk kez giriş yaptığınız zaman, size hesabınız için ek bir güvenlik katmanı olarak e-posta ile bildirim göndeririz. Giriş e-posta uyarıları yalnızca iOS ve Android için Twitter, twitter.com ve mobil web üzerinden yapılan girişlerin ardından gönderilir.

Bu e-postalar sayesinde cihazdan giriş yapanın siz olduğunuzu onaylayabilirsiniz. Cihazdan giriş yapan siz değilseniz, hesabınızın güvenliğini sağlamak amacıyla Twitter şifrenizi hemen değiştirmekle başlayarak, bildirim e-postasındaki adımları izlemeniz gerekir. Bildirim e-postasında sunulan konumun Twitter’a erişmek üzere kullandığınız IP adresinden alınan yaklaşık konum olduğunu ve fiziksel konumunuzdan farklı olabileceğini lütfen unutmayın.

Not: Twitter hesabınıza gezinti geçmişini kaydetmeyen veya çerezlerin devre dışı bırakıldığı tarayıcılardan giriş yaptığınızda, bu girişlerin her biri hakkında bir e-posta uyarısı alırsınız.

E-posta adresini güncelleme uyarıları

Twitter hesabınızla ilişkili e-posta adresiniz güncellendiği zaman, daha önce kullandığınız e-posta adresinize bir e-posta bildirimi göndeririz. Bu uyarılar, hesabınızın ele geçirilmesi durumunda gerekli önlemleri almanızı sağlayarak hesabınızın kontrolünü yeniden elde etmenize yardımcı olur.

Twitter’da bağlantıları değerlendirme

Pek çok Twitter kullanıcısı, Tweetlerde paylaşması daha kolay olan benzersiz, kısaltılmış bağlantılar oluşturmak üzere bit.ly veya TinyURL gibi bağlantı kısaltıcılar kullanarak bağlantı yayınlar. Ancak bağlantı kısaltıcılar son alan adını gizleyip bağlantının nereye gittiğini anlamayı zorlaştırabilir.

Chrome ve Firefox gibi bazı tarayıcılarda uzatılmış URL’leri tıklamadan gösteren ücretsiz eklentiler vardır:

Bağlantılara tıklarken her zaman dikkatli olun. Bir bağlantıya tıkladığınızda kendinizi beklenmedik biçimde Twitter giriş sayfasını andıran bir sayfada bulursanız, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeyin. Bunun yerine, twitter.com’a gidin ve doğrudan Twitter ana sayfasından giriş yapın.

Bilgisayarınız ile tarayıcınızı güncel ve virüslerden uzak tutma

Tarayıcınızı ve işletim sisteminizi en güncel sürüm ve yamalarla güncel tutun; yamalar genellikle belirli güvenlik tehditlerine karşı yayınlanır. Ayrıca bilgisayarınızı virüs, casus yazılım ve reklam yazılımlarına karşı düzenli olarak taradığınızdan emin olun.

Herkese açık bir bilgisayar kullanıyorsanız, kullanmayı bitirdiğiniz zaman Twitter’dan çıkış yaptığınızdan emin olun.

Üçüncü parti uygulamaları dikkatle seçme

Twitter platformunda dış geliştiriciler tarafından Twitter hesaplarınızla kullanmanız için geliştirilmiş pek çok üçüncü parti uygulama bulunur. Ancak üçüncü parti uygulamalara hesabınızın erişimini vermeden önce dikkatli olmalısınız.

Bir üçüncü parti uygulamanın Twitter hesabınıza erişmesine izin vermek istiyorsanız, bunu yalnızca Twitter’ın OAuth metodunu kullanarak yapmanızı öneririz. OAuth güvenli bir bağlantı yöntemidir; Twitter kullanıcı adı ve şifrenizi üçüncü partiye vermenizi gerektirmez. Bir uygulamada veya web sitesinde kullanıcı adınızın ve şifrenizin verilmesi istenirse özellikle dikkatli olmalısınız çünkü üçüncü parti uygulamalar, hesabınıza Oauth üzerinden erişim almak için kullanıcı adınıza ve şifrenize ihtiyaç duymaz. Kullanıcı adı ve şifrenizi başka birine verdiğinizde hesabının kontrolü tamamen o kişide olur ve sizi hesaptan atabilir veya hesabınızın askıya alınmasına neden olacak eylemler gerçekleştirebilir. Üçüncü parti uygulama izinleri hakkında daha fazla bilgiyi Üçüncü parti uygulamalara bağlanma veya bunların bağlantılarını kaldırma makalemizden öğrenebilirsiniz.

Hesabınıza erişimi bulunan üçüncü parti uygulamaları zaman zaman gözden geçirmenizi öneriyoruz. Tanımadığınız veya sizin adınıza Tweet gönderen uygulamaların erişimini hesap ayarlarınızdaki Uygulamalar sekmesini ziyaret ederek kaldırabilirsiniz.

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA