İstanbul’da 39 Ilçe Müftülüğünde Nikah Işlemlerine Devam...

İstanbul'da 39 Ilçe Müftülüğünde Nikah Işlemlerine Devam Ediliyor

39 ilçe müftülüğünde nikah işlemlerine devam ediliyor

16 Haziran 2020 - 15:00

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, bugüne kadar İstanbul'da müftülüklerce gerçekleştirilen nikâh işlemleriyle ilgili Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu.

Evlendirme memurluğu yetkisi verilen kurumlar arasına Diyanet İşleri Başkanlığı’nın il ve ilçe müftülüklerinin de dâhil edilmesiyle birlikte 9 Aralık 2017 tarihinden itibaren Müftülüklerde resmî nikâh işlemleri gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Müftülüklerde nikâh işlemlerinin belediyelerdeki resmî nikâh prosedürleriyle aynı olduğunu söyleyen Maşalı, evlenecek çiftlerin müftülüğe müracaat etmesiyle, başvuruların değerlendirildiğini belirtti.

Maşalı, "Müftülüğe nikâh için başvurulduğu takdirde sistemden giriyoruz, çiftin önünde evlenmelerine herhangi bir engel yoksa onların da talepleri doğrultusunda bir takvim veriyoruz. Bu merasimler müftülük binalarımızda ya da düğünün yapıldığı mekânda gerçekleşiyor." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar müftülüklerce kıyılan nikâh sayılarına ilişkin bilgi veren İstanbul Müftüsü Maşalı, "İstanbul genelinde şimdiye kadar müftülüklerimizde 1.328 nikâh akdi gerçekleştirildi. Bu dağılım ilçe bazında farklı oluyor. Müftülüğe nikâh işlemleri için en fazla başvuru yapan ilçe Ümraniye ve Avcılar. Onun haricinde ortalama bir dağılım var. Diğer ilçelerde daha düşük seviyede, bu durum ilçenin nüfus yoğunluğuyla da alakalı." diye konuştu.

Yaz sezonuyla nikâh taleplerinin geldiğini kaydeden Maşalı, ancak yine de başvurularda belirgin bir artış olmadığını dile getirdi.

Pandemi sürecinde müftülüklerde kıyılacak nikâhlarda sadece 18 çiftin erteleme talebinde bulunduğunu söyleyen Maşalı, "Onun dışında sürecin getirdiği şartlar doğrultusunda nikâhlarını kıydık. Evlenecek çiftleri ve sadece şahitleri aldık, maske takmak suretiyle bu dönemde nikâh merasimlerini gerçekleştirdik." dedi.

"39 ilçemizde müftülüklerimiz vatandaşlarımızın nikâh talebine açıktır"

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, "Haberlerden gördüğümüz kadarıyla, 'Pandemi süreci son bulsa da nikâhımızı yapsak' diye bekleyen gençler var. Vatandaşlarımıza arzım şu olur, İstanbul genelinde 39 ilçe müftülüğümüz vatandaşlarımızın nikâh talebine açıktır. Onların başvuru yapmaları durumunda, belediyelerde hangi prosedürler çerçevesinde nikâh merasimleri gerçekleştiriliyorsa, aynı şekilde müftülüklerde de oluyor. Belediyelerde yoğunluk olmasına mahal yok. 39 ilçemizde bu açıdan vatandaşımızın hizmetindeyiz." şeklinde konuştu.

Maşalı, sözlerini, "Çiftlerimize mutluluklar dilerim. Aile, toplumumuzun direğidir. Aile kurumu güçlendikçe bu toplum daha da güçlenecektir. Cenabı Hak, evliliğe adım atacak çiftlere de mutluluklar lütfetsin, aralarında mutluluk, hanelerine huzur versin. Temennim budur." diye tamamladı.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
4-B Sözleşmeli (KKÖ, İ-H, M-K) Alımı duyurusu
4-B Sözleşmeli (KKÖ, İ-H, M-K) Alımı duyurusu
Karabük'te Cami Görevlileri Ve çocuklarımız çevrimiçi Buluşuyor
Karabük'te Cami Görevlileri Ve çocuklarımız çevrimiçi...