İstanbul’da Restorasyonu Tamamlanan Eyüpsultan Mihrişah Valide...

İstanbul'da Restorasyonu Tamamlanan Eyüpsultan Mihrişah Valide Sultan Imareti Dualarla Açıldı

restorasyonu tamamlanan eyüpsultan mihrişah valide sultan imareti dualarla açıldı

26 Temmuz 2020 - 15:00

Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilen Mihrişah Valide Sultan İmareti İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın Dualarıyla Açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirilen törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, imaretin yaklaşık iki buçuk asırdır merhametin, paylaşmanın ve yardımlaşmanın adresi olduğunu söyledi.

Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Eyüp ilçesinin, Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in mihmandarı, İstanbul'u fetheden ruh ve iradenin timsali olan Ebu Eyyüb El Ensari Hazretlerinin ismine yakışır bir yer olması için daima itina gösterilmiştir. Osmanlı ulemasının buraya Uluların Seçkinleri anlamına gelen Havass-ı Refia demesi de duyulan saygı ve gösterilen hürmetin bir ifadesi olmuştur. Elbette ki sadece sözle değil, icraat ve inşa ile de bu semt ihya edilmiştir. Bugün yeniden kapılarını açan Mihrişah Valide Sultan diğer adıyla Eyüp İmareti bunun en özel örnekleri arasındadır." ifadelerini kullandı.

Konuşmasına devam eden Ersoy, "Mihrişah Valide Sultan tarafından yaptırılan bu imaret de onun hamiyetperverliğinin ve hayırseverliğinin bir nişanesi olmuştur. Ecdadımızın manevi hassasiyetleri öylesine ince detaylarda kendisini gösteriyor ki hayran olmamak, ilham almamak mümkün değil. Yaptıkları her işte en iyi malzeme en güzel şekilde kullanılmış, yapılar en ideal şekilde bina edilmiş ama değer hiçbir zaman bunlara atfedilmemiştir. Hep gönül hep ruh önce gelmiş, değer manada aranmış, onunla ölçü verilmiştir. Benzer hizmeti veren nice örnekte olduğu gibi bu imaretin işleyişinde de öncelik verilen hususlara baktığımızda bunu net bir şekilde görüyor ve anlıyoruz." şeklinde konuştu.

Ersoy, vakıflara sahip çıkma ve nesilden nesle aktarma sorumluluğunun herkese ait olduğunun altını çizerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Her geçen gün bize gösteriyor ki yarın bugünden daha fazla bu değerlere ihtiyacımız olacak. Sadece bizim de değil. Bugün dünyanın çok farklı kültür ve inanç coğrafyalarında tarih bir kez daha büyük bir ısrarla ve özlemle bizi çağırmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye'nin insan merkezli, hak ve adalet esasıyla yürüttüğü uluslararası politikaların ve sergilediği duruşun etkilerine baktığımızda bu gerçeği açıkça görmekteyiz.”

Açılış töreni İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın yapmış olduğu dua ile sona erdi.

İmaretin açılışına, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ve AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin de katıldı.

Eyüpsultan ilçesinde bulunan ve Mihrişah Valide Sultan tarafından 1795'te yaptırılan imaret, Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde sosyal güvencesi bulunmayan yardıma muhtaç vatandaşlara aşevi olarak hizmet veriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sivas'ta Il Müftüsü Akkuş, Ilçe Müftüsü Al' A Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu
Sivas'ta Il Müftüsü Akkuş, Ilçe Müftüsü Al' A Hayırlı...
Çanakkale'de Idlip De şehit Olan Tuğgeneral Sezgin Erdoğan'ın Ailesi Ziyaret Edildi
Çanakkale'de Idlip De şehit Olan Tuğgeneral Sezgin...