Adıyaman Il Müftümüz Mehmet Taşcı, Ramazan Ayı Boyunca...

Adıyaman Il Müftümüz Mehmet Taşcı, Ramazan Ayı Boyunca Internet üzerinden Müftülüğümüzün Sosyal Medya Hesaplarımız Aracılığı Ile Sohbet Ve Mukabelelerimize Devam Edeceğiz"...

adıyaman il müftümüz mehmet taşcı, ramazan ayı boyunca internet üzerinden müftülüğümüzün sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile sohbet ve mukabelelerimize devam edeceğiz"...

21 Nisan 2020 - 09:00

Adıyaman İl Müftümüz Mehmet Taşcı Konu ile ilgili şu açılamayı yaptı. “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazana ayına yaklaşmış bulunmaktayız. 23 Nisan Perşembe kılacağımız ilk teravih namazının ardından 24 Nisan Cuma günü tutacağımız oruç ile Ramazan ayı başlamış olacaktır.  Başkanlığımız, dua, rahmet ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayında her yıl bireysel ve sosyal hayatımıza ışık tutan önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşıyarak toplumsal bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda 2020 yılı Ramazan ayı  teması "Ramazan ve Sorumluluk Bilinci" olarak belirlenmiştir.” dedi.

Müftü Taşcı: “ İnsanın Rabbine karşı sorumluluğunun hemen ardından kendisine karşı sorumluluğu gelmektedir. Çünkü ona bahşedilen can, beden, akıl ve irade sorumluluğu ağır bir emanettir. Helal ve nezih gıdayla beslenmek, sağlığını korumak, zararlı alışkanlıklardan kaçınmak insanın öncelikli görevidir. Aynı şekilde insan, manevi ihtiyaçlarının da olduğunu unutmamalı, dünya ve ahiret huzurunun ancak Allah'ı anmakla mümkün olacağı bilinciyle en kıymetli zaman dilimlerinden biri olan Ramazan ayında Rabbine yönelmelidir. İnsanın sorumluluk halkası ailesine, anne ve babasına, içinde yaşadığı topluma ve yeryüzünü kendileriyle paylaştığı diğer canlılar ve bütün bir kâinat ile tamamlanır. İnsanın, bitkilere, hayvanlara, canlı ve cansız bütün varlıklara karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Allah'ın kâinata koyduğu eşsiz nizamı koruması insanın sorumluluğundadır." dedi.

İnsanın mahlûkata karşı hissedeceği sorumluluk, Yüce Allah'ın eserine, mülküne ve hikmetine olan saygının gereğidir. Bir virüsle hayatın büsbütün değiştiği günümüzde yeni sorumluluk alanları ortaya çıkmıştır. Zira küresel boyutta etkili olan COVID-19 salgınından insanın kendisini, ailesini, yakınlarını ve çevresindekileri korumak, onların zarar görmemesi için önlem almak, tedbirlere uymak da aynı şekilde dini sorumluluğun gereğidir. Müminin sorumluluklarını yeniden hatırlaması bakımından Ramazan-ı şerif eşsiz bir fırsattır. Bu fırstı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekir.” dedi.

İl Müftümüz Mehmet Taşcı açıklamalara şöyle devam etti: “Ramazan, Kur'an ve tefekkür, oruç ve sabır ayıdır. Hatalardan arınma ve günahlara tevbe etme zamanıdır. Ramazan, takva ve şükür vaktidir. Ramazan, aynı zamanda fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere, tüm ihtiyaç sahiplerine iyilik elinin uzatıldığı paylaşma ve yardımlaşma ayıdır. Bu haliyle Ramazan, dünyamızı huzura, ahiretimizi cennete çevirecek bir bilinçlenme ayıdır.” dedi.

Müftümüz Taşcı: “Ramazan'ın vazgeçilmezleri arasında yer alan mukabele sünnetini kendisinin İl Müftülüğünde yapacağı canlı yayınla, Müftülüğümüzün sosyal medya hesapları aracılığı ile ihya edeceğiz. İnşallah bundan önceki Ramazanlarımızda olduğu gibi bu yılki Ramazan'da da sohbetlerimiz, vaazlarımız olacak. Camilerimiz kapalı olabilir, cemaatimiz camilerimize gelemeyebilir. Bu ramazanda camilerimizde Kovid19 salgını önleme tedbirleri nedeniyle Tervih kılamayacağız. Biz sohbetlerimizi gerek cami içinde ve gerekse cami dışında sosyal medya mecralarını kullanmak suretiyle internet üzerinden sohbetlerimizi, vaazlarımızı inşallah icra edeceğiz. Sohbetlerimiz aynen olduğu gibi devam edecek." dedi.

İl Müftümüz Taşcı Mukabeleleri, bizzat kendisi ile İmam-Hatip ve Kur'an Kursu Öğreticilerimiz tarafından Sosyal Medya üzerinden Ramazan ayı müddetince, Sabah Namazı, Öğle ve  İkindi Namazı vakitleriolam üzere üç vakitte okuyacaklarını, halkımızın da takip edebileceğini ifade etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayburt'ta Il Müftüsü Hasan Başoğlu, Kurban Vekaletini Türkiye Diyanet Vakfına Verdi
Bayburt'ta Il Müftüsü Hasan Başoğlu, Kurban Vekaletini Türkiye...
Yalova'da Yaz Kur'an Kursu Kayıtları Başlıyor
Yalova'da Yaz Kur'an Kursu Kayıtları Başlıyor