Antalya’da 74 Gün Sonra Kılınan Ilk Cuma Namazının Hutbesini...

Antalya'da 74 Gün Sonra Kılınan Ilk Cuma Namazının Hutbesini Il Müftümüz Osman Artan Irad Etti

74 gün sonra kılınan ilk cuma namazının hutbesini il müftümüz osman artan irad etti

30 Mayıs 2020 - 09:25

74 Gün Sonra Kılınan İlk Cuma Namazının Hutbesini İl Müftümüz Osman Artan İrad Etti.

Korona virüsü salgını sürecinde ibadete kapatılan camilerde ‘normalleşme adımları’ kapsamında yeniden Cuma namazı kılınmaya başlandı. Sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşen Cuma namazı camilerin avlularında, bahçelerinde okul bahçeleri ve Pazar yerlerinde kılındı.

Antalya’da da  Muratpaşa Camii’nde kılınan Cuma namazında belirli mesafe gözetilerek saf tutan kişilerin kendilerinin getirdiği seccadelerle ibadetlerini gerçekleştirdiği görüldü. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı kurallar çerçevesinde kişiler maske takarak namaz kıldı.

Hutbe sırasında bazı vatandaşların uzun süre sonra camilere kavuşmanın mutluluğuyla gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

74 gün sonra kılınan ilk Cuma Namazının hutbesini İl Müftümüz Osman Artan irad etti.

Müftü Artan Hutbede "Hamdolsun rabbimize muhterem Müslümanlar. Cumanız mübarek olsun. Bu icabet vaktinde, gönlünüz, haneniz, ömrünüz ve rızkınız cumanın bereketiyle dolsun. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günde, bizleri saf saf huzuruna kabul eden, cemaat olma coşkusunu yeniden yaşatan Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. "Hamd, bizden hüznü gideren Allah'a mahsustur. Şüphesiz Rabbimiz çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir. Ümmetine temizliği ve tezkiyeyi, maddi ve manevi her türlü kirden ve kirli işten uzak durmayı öğreten Habib-i Kibriya Muhammed Mustafa Efendimize salat ve selam olsun. Aziz Müminler! Cuma günü müminlerin bayramıdır ve bu bayram Asr-ı Saadetten bugüne en güzel haliyle camilerde, cemaatle kutlanır. Yeryüzünde Allah'ın mescitlerindeki huzur ve güveni başka hangi mekân sağlayabilir? Tevhidle çarpan yürekler vahdetle secdeye varırken, bu kardeşliğin sevinci başka nerede yaşanabilir? Umut ve inanç, teselli ve teslimiyet, muhabbet ve samimiyet başka hangi ortamda böylesine güçlenebilir? Camiden ilim ve hikmet alınır; edeb ve ihsan yayılır. Ezan-ı şerifler yediden yetmişe müminleri birlik ve beraberliğe çağırır. Şükürler olsun bu çağrıya uyduk. Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kafi değil! Vakit, Rabbimize kulluğumuzu, şükrümüzü, duamızı ve niyazımızı arz etme vaktidir" ifadelerini kullandı.

Fetih coşkusu ve camilere kavuşmanın coşkusunun bir arada yaşandığını belirten, Artan, "29 Mayıs 1453 günü muazzam bir fetihle İslam'a ve şanlı medeniyetimize açılmıştı. Ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da yine bugün aziz milletimize ve değerli cemaatimize açılıyor. Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bu büyük nimetin kıymetini bilelim. Sorumluluğumuzu unutmayalım. Tedbirlere hassasiyetle uyalım. Şimdi inşallah Cuma namazının farzını kılacağız. Ardından birbirimizle musafaha etmeden, fiziki mesafeye dikkat ederek ve görevlilerimizin yönlendirmelerine uyarak buradan ayrılacağız. Cuma namazının sünnetini evlerimizde kılacağız. Cenab-ı Hak ibadetlerimizi kabul buyursun. Bizleri bu salgın hastalıktan en kısa zamanda kurtarsın" dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yozgat'de Pomem Müdürü Kişi’den Il Müftüsü Ali Gülden’e Hayırlı Olsun Ziyareti
Yozgat'de Pomem Müdürü Kişi’den Il Müftüsü Ali Gülden’e...
Afyonkarahisar'da şehid Yaşar Cinbaş çay Ilçesinde Toprağa Verildi.
Afyonkarahisar'da şehid Yaşar Cinbaş çay Ilçesinde Toprağa...