Müftülük Haberler

Artvin Müftülüğü 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

Artvin Müftülüğü 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor
Bu haber 11 Temmuz 2017 - 19:22 'de eklendi

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

Artvin’ de ‘15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri kapsamında Artvin Garnizon Şehitliği ziyaret edilerek, 15 Temmuz ve tüm şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Artvin Valiliği önündeki Milli İrade Meydanı’nda toplanılarak Garnizon Şehitliğine kadar yapılan kortej yürüyüşüyle başlayan etkinliğe,  Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdürrahman Cengiz Çerçi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ellerinde Türk Bayraklarıyla yürüyen vatandaşlar sık sık “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları attı. Garnizon şehitliğinde sona eren yürüyüşün akabinde Artvin Valisi Ömer Doğanay ve beraberindeki protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfil bıraktı.  İl Müftüsü Kemal Uçkun’un okuduğu Aşrı Şerifin ardından dua edildi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay yaptığı konuşmada "Bugün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin 1. yıl dönümü. 15 Temmuz 2016, 93 yıllık Cumhuriyet tarihimizde milli birlik ve beraberliğin perçinlendiği, çeliğe karşı inancın, tanklara karşı iman dolu göğüslerin siper olduğu tarihi bir gündür. 1915’te Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda aziz milletimiz hangi inanç ve ruhla vatanına karşı tek yürek olmuşsa, 15 Temmuz’da da aynı duygularla vatanın bütünlüğü ve milletin egemenliği için milli bir tavır ortaya koymuştur. İşte bu tavır ki ecdadımızın izinde yürüyen genç nesillere “vazifeye atılmak için, içinde bulunacakları vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmemeleri gerektiğini” bir kez daha hatırlatmıştır" dedi.

Vali Doğanay, "15 Temmuz 2016 tarihinde, Cumhuriyetimize, demokrasimize ve milli iradeye karşı düzenlenen menfur darbe girişimi; Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizin, güvenlik kuvvetlerimizin ve halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda başarısızlığa uğratılmıştır. Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, hatırlamak ve hatırlanmalarını sağlamak milli ve insani sorumluluğumuzdur" diye konuştu.

Doğanay "Hain darbe girişiminin yaşandığı gece Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla milli iradeyi müdafaa için gözlerini kırpmadan meydanları dolduran tanklara, toplara ve mermilere karşı canları pahasına mücadele eden ve bu uğurda şehadete yürüyen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu vesile ile bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Aziz milletimizin bu azim ve kararlılığı ile Cumhuriyetimiz şüphesiz ki ilelebet payidar kalacaktır" dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise,  15 Temmuz hain darbe girişiminin Türk demokrasi hayatında milletimizin yeniden kendi iradesine sahip çıkması ve ebet millet yaşaması noktasında dönüm noktası olduğunu söyledi.

Kocatepe, “Asırlarca bağımsızlığı kendisine şiar edilmiş bir millet, 3-5 dışarıdan kurulmalı vatan haininin kalkışmasına pabuç bırakmayacağını gösterdi. Bunu milletimize, çocuklarımıza unutturmayacağız. Düşmanlarımız bilsin ki her geçen gün daha güçlüyüz. Daha güçlü müreffeh bir Türkiye için yürüyoruz. Bugün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıl dönümünde vakurlu kararlı 7’den 70’e herkes kararlıdır” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, 15 Temmuz’da yerli işbirlikçi hainlerle beraber ülkemizin bağımsızlığına geleceğine, istiklaline bugüne kadar vurulmuş en büyük darbe girişimiyle karşı karşıya kalındığını söyledi.

Kışla, “Allah’a hamd olsun ki milletimiz bir ve beraber olarak, bu hain darbe teşebbüsünü kısa sürede birkaç saat içinde o hainlerin tanklarına, uçaklarına, helikopterlerine mermi yağdırmalarına aldırmadan bu vatan için canlarını seve seve feda ederek önledi. Şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize hayırlı ömürler, sağlıklar diliyoruz. Allah milletimize bir daha böyle acı günleri yaşatmasın. Allah birlik beraberliğimizi bozmasın” diye konuştu.

-MEVLİD-İ ŞERİF OKUNDU

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Artvin Merkez Camisinde öğlen namazı öncesinde Mevlid-i Şerif okundu.

Mevlidi Şerifin ardından cami bahçesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce kurulan çadırda vatandaşlara Vali Doğanay Milletvekili Kışla ve Belediye Başkanı Kocatepe tarafından kavurma, pilav tatlı ve ayran ikramında bulunuldu.

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA