Müftülük Haberler

Hatay Müftülüğü 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

Hatay Müftülüğü 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI
Bu haber 11 Temmuz 2017 - 19:25 'de eklendi

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü münasebetiyle şehitleri anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Anma etkinlikleri kapsamında ilk program Antakya Şehitliğinde gerçekleştirildi. Programa Hatay Milletvekili Adem YEŞİLDAL’IN yanı sıra Hatay Vali Yardımcıları Orhan MARDİNLİ ve Bilal ÖLMEZ, İl Müftümüz Hamdi KAVİLLİOĞLU, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Mehmet Atila KAYI, İl Emniyet Müdürü Kamil KARABÖRK, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali SANDIKÇI, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN, Antakya Belediye Başkanı İsmail KİMYECİ, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Şehitlerimizin mezarları tek tek ziyaret edilerek karanfil bırakıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftümüzün yaptığı dua ile şehitlik ziyareti sona erdi.

Şehitlik ziyaretini müteakip Antakya İlçemiz Ulu Camii’nde Öğle namazı öncesi şehitlerimiz için mevlid-i şerif programı düzenlendi.

Mevlid programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programda konuşan İl Müftümüz; 15 Temmuz şehitlerini anma etkinliklerinin Hatay Valiliği öncülüğünde, Hatay İl Müftülüğü ve Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün işbirliğinde gerçekleştirildiğini belirtti.

İl Müftümüz konuşmasının devamında; “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir. Allah yolunda öldürülenlere «ölüler» demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız. Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele! O sabredenler, kendilerine bir belâ geldiği zaman: Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz, derler. İşte Rablerinden bağışlamalar ve rahmet hep onlaradır. Ve doğru yolu bulanlar da onlardır.” (Bakara Suresi 153-157) ayetlerini okudu. “Şehit cenazelerinde, TV’lerde görüyoruz. Dün de ilimizde menfur saldırıda şehit olan polislerimizi memleketlerine uğurladık. Şehit ailelerinin o metin hallerini görüyoruz. ‘Vatan Sağolsun.’ Deyişlerini, ‘Bir ölür, bin diriliriz.’ deyişlerini, Allah’a (c.c) olan teslimiyetlerini görüyoruz. Bu imandan geliyor bu güç. Allah’a ve Rasülüne olan bağlılığından geliyor bu güç.” dedi.

İl Müftümüz konuşmasını; "Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister." Hadis-i şerifini okuyarak ve bütün şehitlerimizin ruhları şâd olsun diyerek bitirdi.

İl Müftümüzün konuşmasını müteakip, din görevlilerimizin Kur’an-ı Kerim tilaveti ve okudukları kaside ve ilahilerle program devam etti.

Yatılı Kur’an Kurslarımızda şehitlerimizin ruhlarına ithafen okunan hatimlerin duasının yapılması ile program sona erdi.

Program sonunda Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından programa katılanlara etli pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA