Kayseri’de Ahiret Mutluluğudur Her Işin Evveli "azez Ve...

Kayseri'de Ahiret Mutluluğudur Her Işin Evveli "azez Ve Idlib'i Unutmadı Develi"

ahiret mutluluğudur her işin evveli "azez ve idlib'i unutmadı develi"

17 Kasım 2020 - 17:10

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından, sınır ötesinde bulunan Suriyelilere ulaştırılmak amacıyla düzenlenen “Yolun İyilik Olsun” yardım kampanyası kapsamında “Yükümüz Kardeşlik” şiarıyla Develi İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Develi Şubesi tarafından hazırlanan 2 tırlık yardım malzemesi, 13 Kasım 2020 Cuma günü ikindi namazı çıkışı Develi Meydanı'nda düzenlenen tören ve yapılan dualarla uğurlandı.

 

Tören Develi Çarşı Camii İmam Hatibi İsmail İğde tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Develi İlçe Müftüsü Emin Patan, "2 Kasım’da başlamış olduğumuz bölgeye gönderilmek üzere başta un, kuru gıda ve patates olmak üzere toplamış olduğumuz 2 tır malzemenin yollanması için düzenlemiş olduğumuz programımıza hepiniz hoş geldiniz. Ben kampanyamız başladığından itibaren kendisine söylediğimizde “tabi ki bu kampanyayı başlatalım” diyen çok değerli kaymakamımıza, hem teşriflerinden hem de desteklerinden dolayı il müftümüze, hem çadır desteğinden hem de araç ve personel desteğinden dolayı kıymetli belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu kampanyanın başladığı günden itibaren burada nöbet tutan din görevlisi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Kur’an kursu hocalarıma teşekkür ediyorum. Merkez ve mahallelerde bulunan cami görevlilerimize bu kampanyamızı gerek Kur’an kurslarında, gerekse mahallelerimizde camii cemaatimize duyurmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. En önemlisi de bu başlatmış olduğumuz kampanyaya çok kısa bir süre içerisinde 2 tır destek vermek suretiyle bizleri bu kampanyada yalnız bırakmayan Develili kardeşlerimize özellikle teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun." dedi.

 

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, "Kıymetli hemşehrilerim! Peygamber Efendimiz (s.a.s.), “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” buyurmuştur. İşte bizim şanlı ecdadımız yüz yıllardır, dünyanın neresinde olursa olsun, nerede bir aç, mazlum, yoksul varsa hep onların o ihtiyaçlarını gidermek için dünyanın bir ucuna yardımlarını götürmüşlerdir. İşte bu gün buradan şanlı ecdadımızın yapmış olduğu o esintinin bir nebze de olsa karşılığını Develimizde görüyoruz. Çünkü Kasım’ın 2’sinde Türkiye Diyanet Vakfımızın ve Develi Müftülüğümüzün başlatmış olduğu ve Belediyemizin destek verdiği bu güzel kampanyada Develili hemşehrilerimiz bizleri yalnız bırakmayarak biraz sonra dualarla uğurlayacağımız 2 tır dolusu bu gıdaları ihtiyaç sahibi kardeşlerimize göndermek için bizlere destek olarak verdiler. Allah hepsinden razı olsun. Ben huzurlarınızda başta Türkiye Diyanet Vakfına, İlçe Müftümüze ve İlçe Müftülüğümüz personeline, Develi Belediyemizin personeline çok teşekkür ediyorum." dedi.

 

İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, "Böylesine Cuma günü gibi mübarek bir günde ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimize ulaştırılmak üzere Develili kardeşlerimizin yardımlarıyla oluşan bu iki tırın buradan uğurlanması programına hepiniz hoş geldiniz.

 

Türkiye Diyanet Vakfı olarak hemen sınırımızın ötesinde yıllardır kangren haline gelmiş olan bir savaş neticesinde evlerini kaybeden, yurtlarından olan, önemli bir kısmı ülkemize, Kayserimize, Develimize misafir olarak gelen, ama büyük bir kısmı da sınır ötesinde, özellikle de kahraman ordumuzun o bölgelerdeki terör eylemlerini ve teröristleri ayıklayarak oluşturmuş olduğu güvenli ve emniyetli bölgelerde yaşayan Suriyeli kardeşlerimize Kayseri İl Müftülüğü, ilçe müftülükleri ve Türkiye Diyanet Vakfının il ve ilçe şubeleri olarak sürekli destek veriyoruz. Benim Kayseri’de il müftüsü olarak görev yaptığım süre 5 yılı geçti. 4 buçuk yıldır da biz Kayseri’den ve ilçelerinden yardım gönderiyoruz. Bu güne kadar göndermiş olduğumuz yardımlar bu 2 tırımızla birlikte 654 tır yapıyor elhamdülillah. Bunların tahmini değeri yaklaşık 25 milyar TL’dir. Allah Teâla şöyle buyurmaktadır: “Ey kullarım. Eğer benim size vermiş olduğum nimetlere şükrederseniz size verdiğim nimetleri artırırım. Ama nankörlük ederseniz bilin ki azabım çok şiddetlidir.” Şu anda buradaki 2 tır, Develili kardeşlerimizin Rabbimize şükran hediyesidir. Rabbimize biz şükrettikçe Rabbimiz de bize artıracaktır.

 

Bizler yapmış olduğumuz yardımları küçük görmeyelim. Bu 2 tır yardımdan ne olur demeyelim. Belki de oralarda 10 tane, 100 tane ailenin kışlık yiyeceğini buradan gönderiyoruz. Daha ne isteyelim… Onların her birisi “Allah razı olsun” demiş olsa yetmez mi? Yeter. Dünyanın neresinde bir mazlum, muhtaç ve mağdur bir kimse varsa yardım elini uzatan, onlara her türlü yardımı yapmaya çalışan şu Anadolu halkını Yüce Mevla inşallah aziz eyleyecek. Biz buna inanıyoruz. Onun için ben bu yardımların özellikle organize edilmesinde ilçe müftümüze ve ekibine, belediye başkanımıza ve ekibine ve onlara her türlü yardımı yaparak, önlerini açarak bu yardım tırlarının oluşmasına destek veren sayın kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Ancak en büyük teşekkür bu yardımlara bizzat katılan, az çok demeden katkı sağlayan hayırseverlerimizin hepsinedir. Onlara da teşekkür ediyorum. Yüce Mevla ahirette mizanlarına koysun. Cennete vesile eylesin inşallah. Sadece hayırseverlerimize değil, aynı zamanda bizlere de hayır yapma, yardım yapma duygusunu versin inşallah. Allah’a emanet olun." dedi.

 

Develi Kaymakamı Murat Duru, "Bugün, mübarek bir günde böyle hayırlı bir iş için burada toplanmış bulunuyoruz. Böyle hayırlı bir işin sonucunu da hep birlikte dualarla, gönlümüzden gelen güzelliklerle bu 2 tırı göndereceğiz. Tabi ki bizim inancımız “veren el, alan elden üstündür” demiştir. Ecdadımız tarih boyunca hep böyle yapmıştır. 3 kıtaya hakim olmuştur. Ama hiçbir zaman almamış ve vermeyi çok iyi öğrenmiş. Bu, inancımızdan geliyor. Ben özellikle ilçe müftümüze özellikle teşekkür ediyorum. İlçe belediye başkanımıza ve personeline, imamlarımıza, çok değerli il müftümüze çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bu 2 tırı dolduran fedakâr, cefakâr Develimizin güzel insanlarından Allah razı olsun. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

 

Daha sonra İl Müftü Yardımcısı Dr. Dursun Sarı tarafından yapılan duanın ardından yardım tırları Suriye’ye doğru uğurlandı.

 

Düzenlenen programa, İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, İl Müftü Yardımcıları Mehmet İzci ve Dr. Dursun Sarı, Develi İlçe Müftüsü Emin Patan, Develi ilçe Protokolü, çevre ilçe müftüleri ve vatandaşlar katıldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tdv Tunceli şubesi Tarafından Zekat Ve Fitreler Muhtaçlara Ulaştırıldı
Tdv Tunceli şubesi Tarafından Zekat Ve Fitreler Muhtaçlara...
Zonguldak'ta Diyanet Işleri Başkanı Erbaş’tan Ramazan Bayramı Mesajı
Zonguldak'ta Diyanet Işleri Başkanı Erbaş’tan Ramazan Bayramı...