Kayseri’de Il Müftüsü Akkuş’tan üç Aylar Ve Regaip Kandili...

Kayseri'de Il Müftüsü Akkuş’tan üç Aylar Ve Regaip Kandili Mesajı

il müftüsü akkuş’tan üç aylar ve regaip kandili mesajı

24 Ocak 2023 - 17:10

Müminlerin zihin ve gönül dünyasında büyük bir kıymeti olan mübarek üç aylara 23 Ocak 2023 Pazartesi günü itibariyle kavuşmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. 26 Ocak 2023 Perşembe günü idrak edeceğimiz Regaib Gecesi ile birlikte rahmet, bereket ve mağfiret iklimini idrak etmiş olacağız. İbadetlerimizle bizleri manen dirilten, iyiliklerimizle ahlaken olgunlaştıran, hayır ve hasenatımızla kardeşliğimizi pekiştiren böyle bir mevsime bizleri yeniden kavuşturan Rabbimize sonsuz hamd u senalar olsun.

İlahi iradenin tecellisi olması hasebiyle zaman, haddizatında her anıyla değerlidir. Ancak, bazı vakitler var ki onlar, hayat serüveni boyunca oluşması muhtemel sıradanlıklara karşı Müslümanlara yeniden bir canlılık ve motivasyon fırsatı sunmaktadır. İşte üç aylar, bizler için böyle bir anlam ve değer ifade etmektedir. Bizleri kendimizle yüzleştiren, muhasebe, tövbe ve yenilenme fırsatı veren bu aylar, içinde bereketli vakitler barındıran müstesna bir maneviyat iklimidir. Nitekim rağbetimizi sadece Rabbimize yönelterek yeni bir başlangıca milat kılacağımız Regaib Gecesi, bu ayların bir habercisidir. Peygamberimizin (s.a.s.) mucizevî yükselişine ve huzur-u ilahîde çeşitli müjdelerle karşılanmasına sahne olan Miraç Gecesi, bu ayların mübarek bir dilimidir. Cenab-ı Hakk’ın lütuf ve inayetiyle müminler için af, mağfiret ve arınma vesilesi olan Berat Gecesi, bu iklimin bir esintisidir. Allah’ın kullarına merhametinin bir nişanesi olarak 14 asırdır insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in indirildiği Kadir Gecesi, bu iklimin bir zirvesidir. Hayatımıza sayısız güzellikler katan bu aylar, iyiliklere rağbet, kötülüklerden firkat ve büsbütün rahmet, bereket, mağfiret mevsimidir. Bunun için Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), bu aylar başladığında “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur” diye duada bulunmuştur.

Kuşkusuz bu mevsimden hakkıyla istifade edebilmenin yegane yolu, sarsılmaz bir iman, kayıtsız bir teslimiyet ve samimi bir gayretten geçmektedir. Zira bizleri dünyanın aldatıcı ve oyalayıcı meşgalelerinden kurtarıp bu mübarek mevsimin manevi atmosferine gark edecek en büyük imkanımız, yüce Rabbimize olan imanımızdır. O’na verdiğimiz söze sadakatimizdir. O sözün gereklerini yerine getirme hususundaki gayretimizdir. Öyleyse bu ayları bir daha elimize geçmeyecek eşsiz bir fırsat olarak görüp onların manevi atmosferinden azami derecede istifade etmenin yollarını aramalıyız. Tövbe, istiğfar ve dualarımızla Rabbimize yönelerek imanımızı ziyadeleştirmenin, sadakatimizi pekiştirmenin, kulluğumuzu güzelleştirmenin ve hayatımızın her anını inancımıza şahit kılmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Bu vesileyle idrak ettiğimiz üç ayların hayırların fethine ve şerlerin define vesile olmasını Yüce Rabbimizden temenni ediyoruz. Müslümanların birlik ve beraberliği, yeryüzünün barış ve huzuru için dua ediyoruz. Yüce Rabbimiz, bu mübarek gün ve gecelerde yaptığımız dualar hürmetine bizleri, âlem-i İslam’ı ve tüm insanlığı her türlü afetten, musibetten ve kötülükten muhafaza eylesin. Bizleri hem dünyada hem de ahirette rahmet, bereket, af ve mağfiretine nail eylesin.


 

                                                                                              Kayseri İl Müftülüğü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yozgat'de Geçmiş Olsun #türkiye
Yozgat'de Geçmiş Olsun #türkiye
Hakkari'de Hakkari Il Müftülüğü Yardım Ekibi Yola çıktı.
Hakkari'de Hakkari Il Müftülüğü Yardım Ekibi Yola çıktı.