Malatya’da Il Müftümüz Gençlerle Buluştu

Malatya'da Il Müftümüz Gençlerle Buluştu

il müftümüz gençlerle buluştu

23 Ocak 2020 - 18:06

İl Müftümüz Veysel IŞILDAR, 18.01.2020 Cumartesi günü Tandoğan Gençlik Merkezinde gençlerle buluştu.

İl Müftümüz IŞILDAR, burada yaptığı konuşmada; Müslümanın düşünce ve ahlakının iki büyük ve önemli boyutu olduğuna vurgu yaparak, bunlardan birincisinin, Allah’a itaat ve teslimiyet, ikincisinin ise yaratılana, can taşıyan her varlığa karşı şefkat ve merhamet olduğunu söyledi. Gençlerin, ümmetin ve insanlığın umudu olduğunu ifade eden İl Müftümüz IŞILDAR, “Gençlerimiz için ne yapsak, gecemizi gündüzümüze katsak azdır. Bu yüzden en çok önem verdiğimiz faaliyetlerden birisi gençlerimizle buluşmak. Sevgili gençler; sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, katılımınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

İslam ve Müslüman kelimesinin “silm” kökünden geldiğini belirten İl Müftümüz IŞILDAR,  “Kur’an-ı Kerim’de “Ey iman edenler, hepiniz silm’e giriniz”, yani barışa giriniz, barış içerisinde yaşayınız demektir. Sevgi ve muhabbet içerisinde yaşayınız demektir. Buradan anlıyoruz ki İslam dünyada sevgi ve muhabbeti, birlikte yaşama medeniyetini oluşturmak için Allah’ın bütün toplumlara ama istisnasız bütün toplumlara gönderdiği yegâne dinin ismidir. Genç peygamberler ve o peygamberlerin yanında yer alan gençler var. Hz. Muhammed Mustafa (sav) da genç bir peygamber ve etrafında gençler toplanmış, onlarla bütün insanlığı nura, barışa, İslam’a davet etmiştir. Onlar İslam tarihinde hep örnek olmuşlar ve gençlerin yolunu aydınlatmışlardır.” diye konuştu.

Müslümanın düşünce ve ahlakının iki büyük ve önemli boyutu olduğuna vurgu yapan İl Müftümüz IŞILDAR, “Bunlardan birincisi; Bizi yoktan var eden Allah’a itaat ve teslimiyettir. İslam kelimesinden türeyen kelimelerden birisi de teslimiyettir. Müslim, teslim olan insan demektir. Neye teslim olan? Hakk’a teslim olan. Adaletle yaşamaya teslim olan, Allah’ın emirlerini, yani yap dediklerini yapmaya teslim olan, nehiylerini de yapmamaya söz veren insan demektir. Allah’a teslimiyet gösteren, tıpkı Hz. İbrahim (as) gibi, tıpkı Hz. İsmail (as) gibi, “Babacığım, Rabbim sana neyi emrettiyse onu gerçekleştir, beni teslim olanlardan bulacaksın” diyor ya Hz. İsmail. İşte bizim amacımız Hz. İsmail (as) ruhuna sahip gençler yetiştirmektir. Sizler de nerede bulunursanız bulununuz bu ölçülere uygun gençler yetiştirmek için gayret gösteriniz. Onun için hayatımızı Allah Resulünün ve ashabının hayatına uygun bir şekilde yaşamamız gerekiyor.”

Müslümanın düşünce ve ahlakının iki büyük ve önemli boyutundan ikincisi, yaratılana, can taşıyan her varlığa karşı şefkat ve merhamettir. Bizim medeniyetimizde şefkat, merhamet ve sevgi çok önemlidir. O yüzden ilim medeniyeti, bilgi, hikmet medeniyeti dediğimiz gibi, aynı zamanda sevgi, merhamet medeniyeti ismini de verebiliriz medeniyetimize. Tarihimiz bunun örnekleriyle doludur. Nerede fakir-fukara, ihtiyaç sahibi insanlar ve mazlum varsa hep onların yanında yer almıştır bizim milletimiz. Irkı ne olursa olsun hiç önemli değil. Dikkat ederseniz hep millet diyorum, millet, milletimiz. İçerisinde Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Arap’ı, Acem’i de var. Üst kimlik İslam milleti, o açıdan hep millet diyorum, medeniyetimizin mensupları diyorum. Bizim milletimiz onun için merhameti, sevgiyi, şefkati özümsemiş, hayatının bir parçası haline getirmiş, infak, paylaşmak dediğimiz o güzellikleri, o vasıfları özümsemiş bir millettir. Biz de o milletin varisleriyiz, elhamdülillah. Bu özelliklerimizi de ilelebet devam ettireceğiz inşallah.”

Kur’an ve sünnetin izinde kurulan İslam medeniyetinin merhametin, güzel ahlakın, bir arada yaşamanın en güzel örnekleriyle dolu olduğuna vurgu yapan İl Müftümüz IŞILDAR, “Bizim tarihimizde farklı inançtan, kültürden, mezhepten, meşrepten, ırktan milyonlarca insan bir arada yaşamışlar, komşuluk yapmışlar. Bugün aynı hasletleri devam ettiriyoruz. Fitne, tefrika sokmak isteyenler hep olmuş, bugün de var, yarın da olacaktır ama bizim milletimiz onlara hiçbir zaman değer vermeyecek, doğru bildiği yolda yürüyecektir.”

“Müslümanlar, tarih boyunca hukukun ve adaletin teminatı olmuştur. Müslümanların kılıçları hep mazlumun yanında yer almış, zalimin karşısına dikilmiştir. Din, dil, ırk, renk ayrımı yapmaksızın herkesin temel hak ve özgürlüklerini dokunulmaz kabul etmişiz. Yaratan’a itaat ve yaratılana merhamet ahlakının en güzel örneklerini sunmuşuz, inşallah sunmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” hadisini hatırlatan İl Müftümüz IŞILDAR, şöyle devam etti: “Bu hadis-i şeriften anladığımıza göre, hayırlı insan olabilmemizin yolu, insanlara faydalı olmaktan geçiyor. Bu adeta İslam ahlakının en kapsamlı ve en özlü ifadelerinden birisidir. İslam’da bilginin ana gayesi, Allah’ı tanıyıp kulluk etmek, insanlara faydalı olmak ve yeryüzünü imar etmektir. Kötülüklerle mücadelenin en iyi yolu, iyilikleri çoğaltmak ve kötülüğe alan bırakmamaktır. Eğer bir alanda iyilik olursa, kötülük oraya giremez. Onun için Kur'an-ı Kerim’deki bazı ayetler, o kötülükten önce bir sınır koyuyor, bir tedbir alıyor. Mesela zina ayetinde “zina yapmayınız” dan önce “zinaya yaklaşmayınız” diyor. “O ne çirkin bir şeydir, o ne büyük bir haramdır, o ne kötü bir iştir” diyor Kur'an-ı Kerim. Sizlere Hz. Peygamber (sav)’in hayatını bütün yönleriyle öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Hayatımızı da onun hayatına benzetmenin gayreti içerisinde olalım. O bizim için en büyük önder. Hangi alanda çalışıyorsak o alanda onun gibi olmak bizim en önemli hedefimiz olmalıdır”

“Sohbetimizin başında da belirttiğim gibi Malatya İl Müftülüğü olarak her daim gençlerimizin yanında olmaya gayret ediyoruz. Gençlik merkezlerimizle, Kredi Yurtlar Kurumu’nda çalışan Manevi Rehberlerimizle, sosyal ve kültürel din hizmeti faaliyetlerimizle bütün gençlerimize ulaşmanın ve onlarla tanışmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nevşehir'de Il Göç Idaresi Müdür Vekili Doksar’dan ‘hayırlı Olsun’ Ziyareti
Nevşehir'de Il Göç Idaresi Müdür Vekili Doksar’dan...
Trabzon'da Il Müftümüzden Yaz Kur’an Kursu Bilgilendirmesi
Trabzon'da Il Müftümüzden Yaz Kur’an Kursu Bilgilendirmesi