Müftülük Haberler
Fatih Çağala

marufu emretmek,münkerden nehyetmek

marufu emretmek,münkerden nehyetmek
Bu haber 14 Şubat 2017 - 21:34 'de eklendi

İYİLİĞİ EMRETMEK, KÖTÜLÜĞÜ MENETMEK

Allah’u teala kendisini bilen ve itaat eden kullarına “Emr-i maruf” görevini yerine getirmelerini emretmiş ve mutlak kurtuluşu, bu görevi yerine getirip getirmemesine bağlamıştır.
Bizden önceki müslümanlar birbirlerine pek samimi olarak ma’rufu emrediyor ve münkerden nehy ediyorlardı.İyilikte ve takvada yardımlaşmak onların vazgeçilmezlerindeydi.

Ne zaman ki müslümanlar heva hevese,şehevî arzulara ve ırkı asabiyetlere meyletti, müslüman toplumların hayatı bozulmaya başladı.Çok kimselerde’de sorumluluk duygusu za’âfa uğradı.
Mal mevki ve taraf çokluğu ile öğünenler baş gösterdi.
İşte o zaman ma’rufu emretmek,münkerden nehy etmek ,çok acı gelmeye başladı.
Bu görevi yapanlar alay konusu edilip rencide edilmeye başlandı,Herkes kendi kılıfına çekilip şahsi menfaatleri için küfürden taraf olmaya alışır hâle geldi.

Bu vahim durumdan sonra ma’ruf ,münker görülmeye ve münker’de maruf’tan sayılmaya başladı.

İşte islam toplumunda birliğin ve huzurun bozulması böyle meydana geldi.

Bizim şuanda bu durumda olmamızın sebebi öncekilerimizin emri maruf nehyi münker görevlerini yerine getirmemelerinden kaynaklanıyor.

Şu anda mevcut olan islam dünyası bizim seçtiğimiz bir islam dünyası değildir.
Onu biz seçmedik, oluşturmadık.
Müslüman halkın,islamın ve diğer insanların hiçbir yararına değildir.
Dinimiz ve tarihimizde hiçbir meşruiyeti yoktur.
Ona bağlılık borcumuzda yoktur.
İslam ahkâmı sistemli bir şekilde hâkim kılınmalıdır.

Müslümanlar hernekadar duygusal olarak islam ahkâmına bağlı olsalarda, fiili olarak islam dışında (tağut) ahkamlara bağlıdırlar.

İslam bizden mevcut uygarlık biçimlerini islam uygarlığı ile değiştirmek üzere mücadele etmemizi isterken, bizler dünyalık menfaat, asabiyye çıkarları ve ulusal değerlerimizi ön plana çıkardığımız için, öncelik çıkarımızı dünyalık temeller üzerine kurmuş oluyoruz.Oysa islam, ümmete ve tüm insanlığa zarar verici unsurları ortadan kaldırmak için vardır.Yani bizler islamın hâkimiyeti için çalışırsak zaten hür ve bağımsız olmuş olacağız.

Ümmet,ulusçuluk adına ayrı bir ad,ayrı bir kanun,ayrı bir marş,ayrı bir ideoloji ve kendilerine verilen ufak toprak parçacıkları ile böldürüldü.

Bu bölünmüş ümmet içinde emr-i maruf nehyi anil münker çok zor bir görev olsa bile, müslümanlar ve diğer insanlar arasında dayanışma ve sosyal içtimai düzenin sağlanması için farz kılınmıştır.

Allah (cc) Peygamberleri’de sırf bu görevi yerine getirmeleri için göndermiştir.

Harekette birlik olmazsa,fikirdeki birlik faydasızdır.

İnsanlar Allah’ın emirlerini çiğneseler,yasaklarına uymasalar bununla Allah’a bir zarar veremiyecekleri gibi, O’nun emir ve yasaklarına uymaklada, O’na herhangi bir fayda sağlamıyacaklardır.

Küfür tek millettir’de hak tek ümmet değilmidir?

Hiçbir hak arayışı ve dayanışma boşa gitmediği gibi, hiçbir haksızlık ve zulumde karşılıksız kalmaz.

Zagona me Qur’ân-a Pîroz e
İSLAM KENDİSİNİ HERTÜR TAHRİBATTAN KORUYACAK GÜÇTEDİR.

Fatih ÇAĞALA
01.02.2016

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA