Müftülük Haberler

Yalova Müftülüğü CAMİ, ŞEHİR VE MEDENİYET

Yalova Müftülüğü CAMİ, ŞEHİR VE MEDENİYET
Bu haber 07 Ekim 2017 - 13:13 'de eklendi

CAMİ, ŞEHİR VE MEDENİYET

Değerli dostlar ve kardeşler! Bu hafta (1-7 Ekim) Camiler ve Din Görevlileri Haftasıdır. Bu yıl 31.sini kutluyoruz ve hafta boyunca, konferans, va’z ve tüm programlarda, CAMİ, ŞEHİR VE MEDENİYET konusundan bahsedilecektir. Bugün ben de bu konudan bahsetmek istiyorum.

Yeryüzünde yapılan ilk mabet Kâbe, adeta dünyanın merkezidir. Camiler de Kâbe’nin birer şubesi olduğuna göre, onlar da yerleşim yerinin merkezidirler. İlk vahyin başladığı yer olan Mekke, o dönemde nüfusu 10 binden fazla olan birkaç şehirden biridir. Yani İslam, bedevi değil, medeni bir dindir.

Sevgili Peygamberimiz (s) Medine’ye hicret ettikten sonra, ilk yaptığı icraatlardan biri, cami yaptırmak olmuştur. Devlet yönetimi dâhil eğitim, irşad, adalet ve askerlik gibi pek çok işi camiden idare etmiştir. Yani İslam’da, cami merkezli bir hayat anlayışı vardır.

Halifeler döneminden başlayarak, şehirlerin kurulması da cami merkezli olmuştur. Hz. Ömer döneminde fethedilen Kufe, Basra ve Fustat şehirleri tekrar dizayn edilirken, şehrin en hâkim yerine cami yerleştirilir, daha sonra yollar ve evlerin yapımına geçilirdi.

Şehri planlamak için görevlendirilen Sa’d B. Ebi Vakkas, cami alanı olarak belirlenen yere bir okçu çağırır ve dört tarafa birer ok atmasını söylerdi. Okların düştüğü yerler cami ve müştemilatının sınırı kabul edilir, ev ve iş yerlerinin bu sınırın dışında yapılması istenirdi. Ana yollar 40 zira’ (30 m) yan yollar 20, ara sokaklar ise 7 zira’ olarak belirlenirdi.

Medeniyetlerin en yoğun yaşandığı yerler şehirlerdir. Şehirler, adeta medeniyetin aynalarıdır. Şehir ile medeniyet arasındaki bağı en başta inançlar, sonra örf, adet, dünya görüşü ve ufuk çizgisi gibi şeyler belirler. Bu yüzden şehirlerin kuruluşu, temizliği ve ulaşımı çok önemlidir.

Bütün kültür ve medeniyetlerin temelinde din vardır. Doğu medeniyetinin kaynağı İslam, batı medeniyetinin kaynağı Hristiyanlıktır. Dinlerin kendi mensuplarına kazandırdığı ruh ve anlayış, ibadethanelerin yapı şekline de tesir etmektedir. Mesela camilerin kubbeleri geniş, içerisi de ferah ve aydınlıktır. Bu durum Müslümanların geniş ve aydınlık bir kafa yapısına sahip olduğunu göstermektedir.

Bir dinin ibadethanelerine zarar veriliyor hatta yıkılıyorsa; o dinden olanların tarihi, kültürü, sanatı ve medeniyeti yok ediliyor demektir. Son yıllarda Bosna’da, Irak’ta ve Suriye’de cami, minare ve kütüphanelerin vurulması bu yüzdendir. Batı ülkelerindeki camilere yapılan saldırı ve kundaklamalar da tamamen bu amaçladır.

Yükselmedeki en çarpıcı örnek Mirac’dır. Miracın başlangıç yeri Kâbe (yani ilk ibadethane) sonraki yer de Mescid-i Aksa’dır. Orası da ibadethane. Peygamber (s) Efendimizin miracı ruh ve bedenle olduğuna göre, maddi ve manevi yükselmenin kaynağı camidir.

Tarihte milletler arası toprak müzakereleri, çoğu zaman mabetlerin sayısına göre sonuçlanmıştır. Cami sayısı fazlaysa orası İslam beldesi, kilise sayısı fazla ise orası Hristiyan toprağı olarak kabul edilirdi. Lozan müzakereleri esnasında benzer bir durum olmuş ve Selimiye Camii, Edirne’yi tekrar bize kazandırmıştır. Sohbetimizi şu dizelerle bitirelim:

Cennete giden yollar, mescitlerden geçiyor,

Mevla hep kullarını secdelerde seçiyor.

Turgut AÇARİ

İl Müftüsü

Müftülük alım haberleri münhal ilanlar ve tüm müftülük haberlerimiz 81 ilin tüm duyurularını sitemizde bulabilirsiniz.Haberden cıkmadan önce diğer haberlere bakmayı unutmayınız. ilginizi cekecek ve yararlı olacak onlarca haberi bulabilirsiniz Ayrıca anlık duyuruları kacırmamak için sayfa ve gurubumuza buyurun--> Sadece diyanet haber facebook sayfası na katılın(Türkiyenin en güncel muftuluk haberleri) Diyanet gurubu için buyurun tek sen yoksun.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA