"rize’de Hacca Hazırlık Kursları" Düzenlendi

"rize’de Hacca Hazırlık Kursları" Düzenlendi

"rize’de hacca hazırlık kursları" düzenlendi

10 Mayıs 2023 - 18:55

Diyanet İşleri Başkanlığı 2023 Yılı Hac Organizasyonuyla Rize’den kutsal topraklara gidecek vatandaşlara yönelik “Hacca Hazırlık Kursları” düzenlendi.

İsmail Kahraman Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen kurs, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açış konuşmasını gerçekleştiren İl Müftüsü Naci Çakmakçı, hac öncesi eğitimlerin önemine vurgu yaparak, ülke genelinde gerçekleştirilen seminerlerin 30 Mayıs’a kadar devam edeceğini bildirdi.

Müftü Çakmakçı, “İlimizden 2023 yılında hacca gidecek hacı adaylarımız için İlimiz Merkez, Çayeli ve Ardeşen ilçelerimiz olmak üzere 3 noktada hac eğitim seminerlerine bugün itibarı ile başlamış bulunmaktayız. Eksiksiz bir hac ibadeti için hac öncesi eğitim seminerleri son derece önemlidir. Bu konuda Diyanet İşeri Başkanlığımızdan gelen talimatlar çerçevesinde eğitimlerimizi sürdürmekteyiz. Hacılarımız yoğun bir şekilde ilgi göstermekteler. Bundan son derece memnunuz. Ben şimdiden hacca gidecek hacı adaylarımızın mebrur bir hac yapmalarını, gidemeyip bekleyen kardeşlerimizin de en kısa zamanda gitmelerini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.” dedi.

Çakmakçı seminerde, “İbadet Bilinci ve Hac İbadeti” ile “Ana Hatlarıyla Hac ve Umre Menasiki" konularında gerçekleştirdiği sunumlarda; haccın tarihçesi, hac çeşitleri, ibadetlerde niyet, ihlas ve samimiyet, mebrur bir haccın ifasında dikkat edilecek hususlar, dua, sabır, kul hakkına riayet, haccın kazanımlarını korumak, ihram, tavaf, Arafat ve Müzdelife vakfesi, şeytan taşlama ve kurban kesimi hususlarına değindi.

İl Müftü Yardımcısı Abdullah Köseoğlu, “Hac Yolculuğuna Çıkmadan Önce Maddi/Manevi Hazırlık” ile “İbadet Gereği Olarak Bir Arada Yaşama Bilinci”, Dr. Süleyman Mert Kepenek “Temel Sağlık Bilgileri”, İl Müftü Yardımcısı Tuğba Kişmir “Kadınlara Özgü Konular”, Şube Müdürü Hayrullah Küçük “Hz. Peygamber, Mescidi Nebevi ve Medine”, İl Vaizi Akif Köse “Haccın Hikmeti ve Hacdaki Sembollerin Anlamları” hakkında hacı adaylarını bilgilendirdi.

Rize Müftülüğü din görevlilerinden oluşan ilahi korosu tarafından seslendirilen ilahiler ilgiyle dinlendi.

Seminerin ikinci gününde ise Sahil Camii’nde ihram giyimi ve Kâbe maketi üzerinde uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

Hacı adayları gerçekleştirilen seminerlerden oldukça istifade ettiklerini ve uygulamadan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adana’da Yaz Kur'an Kursu öğrencilerine Tavuk Döner Ikramı
Adana’da Yaz Kur'an Kursu öğrencilerine Tavuk Döner Ikramı
Giresun'da Yatılı Yaz Kur’an Kursları Dolu Dolu Geçiyor
Giresun'da Yatılı Yaz Kur’an Kursları Dolu Dolu Geçiyor