Antalya’da Il Müftümüz Osman Artan’ın Kurban Bayramı Mesajı

Antalya'da Il Müftümüz Osman Artan'ın Kurban Bayramı Mesajı

il müftümüz osman artan'ın kurban bayramı mesajı

31 Temmuz 2020 - 09:25

“31 Temmuz 2020 Cuma” günü, mübarek Kurban Bayramıdır. Allah’a gönülden bağlılığın, toplumsal dayanışmanın ve kaynaşmanın en güzel örneklerini verdiğimiz Rahmet, şefkat, acıma duygularının doruğa çıktığı, yüzlerin güldüğü, keder ve üzüntülerin giderildiği, evlerin bereketlendiği, fakir ve yoksulların sevindirildiği bir kutlu bayrama kavuşmanın sevinci içerisindeyiz.

Bizleri Kurban Bayramına ulaştıran, kalplerimizi ve ruhlarımızı kaynaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun… Her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu bugünlere bizleri kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve şükürler olsun.

Rabbimizin dost edindiği İbrahim aleyhisselâma, Allah için kurban olmaya razı olan İsmail aleyhisselâma ve her iki Peygamberin sadakat ve teslimiyetini evrensel bir bayrama dönüştüren Muhammed aleyhisselâma sonsuz salât ve selâm olsun.

 

 Dini ve Milli hayatımızda önemli bir yeri olan bayramların amacı; sosyal dayanışma, yardımlaşma ve toplumsal kaynaşmayı sağlamak, kardeşlik, birlik-beraberlik duygularını pekiştirmek ve birlikte yaşama arzusunu milletçe ortaya koymaktır.

Bayramlar, sevinçlerin paylaşıldığı ve ayrılıkların giderildiği, akrabaların, komşuların ve dostların ziyaret edildiği, öksüzlerin, yetimlerin, fakirlerin, kimsesizlerin ve gariplerin sevindirildiği, vefat edenlerin hayırla yad edildiği, küskünlerin, dargınların barışıp kucaklaştığı müstesna günlerdir.

Bu kutlu bayram ikliminde Kurbanla Allah’a yaklaşan müminler, bütün kötülüklerden uzaklaşmak için birbirlerini sevmek, saymak, kardeşlik duyguları içinde mutlu bir hayat sürdürmek için birliği, dirliği, kardeşliği engelleyen kini, hırsı bir tarafa bırakarak sevgi ve muhabbeti ön plana çıkarmalıdırlar.

Kurbanlarımızı keserken mümkün olduğu kadar dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde kesilmesi, basın-yayın organlarına yansıyan nahoş görüntülerin olmaması, Antalya’mız ve ülkemizin itibarı açısından da büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisine karşı bayramda  daha temkinli, dikkatli ve tedbirli olalım. Özellikle sosyal mesafe kuralına uyalım. Maske kullanımına ve hijyene dikkat edelim.

 

Kurban Bayramının; milletimizin birliğine, beraberliğine, barış ve huzuruna, milli ve manevi değerlerde bütünleşmesine ve insanlığın karşı karşıya kaldığı pandeminin bir an evvel son bulmasına vesile olmasını diler, ”Bu duygu ve düşüncülerle halkımızın ve tüm milletimizin mübârek Kurban Bayramını kutlar, daha nice bayramlara, milletçe sıhhat ve afiyetle birlik ve beraberlik içerisinde erişmemizi Cenâbı Hak'tan niyaz ederim.

Not:Arefe günü sabah namazından, Bayramın 4. Günü ikindi namazı da dahil farz namazların akabinde vacip olan teşrik tekbirlerini getirmeyi unutmayalım…. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gumushane'de Covid-19 Konulu Bilgilendirme Programı
Gumushane'de Covid-19 Konulu Bilgilendirme Programı
Mersin'de Akdeniz Müftülüğü çalışma Grup Başkanları Ile Istişare Toplantısı Yapıldı
Mersin'de Akdeniz Müftülüğü çalışma Grup Başkanları Ile...