Bilecik’de Müftü Ali Erhun’dan Kurban Bayramı Mesajı

Bilecik'de Müftü Ali Erhun’dan Kurban Bayramı Mesajı

müftü ali erhun’dan kurban bayramı mesajı

19 Temmuz 2021 - 10:35

Sadakat, teslimiyet ve yakınlaşmanın adı olan Kurban Bayramına bizleri kavuşturan, kalplerimizi ve ruhlarımızı kaynaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun…

Her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu bugünlere bizleri kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve şükürler olsun.

Kıymetli Kardeşlerim

Bayramlar huzurun, sevincin, mutluluğun hakkını verme günleridir. Bayramlar, ferdin değil, toplumun manevi sevinci, bu heyecanın paylaşılması, gönül iklimine girme, bütün Müslümanları gönülden kardeş hissedebilmedir. Kurban bayramı sadece bir hayvanı kesme gününden ibaret değildir. Kurban arkasında yüce manaların olduğu bir ibadettir. Kurban şükrün ifadesi O’nun bize olan sonsuz nimetlerine karşı bir şükür nişanesidir. O’nun her emrini yerine getirmeye hazır olduğumuzu, neyimiz varsa her şeyimizi O’na borçlu bulunduğumuzu fiilen ortaya koymanın göstergesidir.

“Kurban kelimesi; yaklaşmak, yakın olmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamlarına gelir. Kurban Allah’a teslimiyetin ifadesidir. Ancak bu teslimiyet sadece Rabbimize olmalıdır. Bugün üzerinde durmamız gereken, teslimiyetimizi ne kadar Rabbimize yöneltmekte olduğumuzdur. Bugün muhasebesini yapmamız gereken nefislerimizin zafiyetlerine, heva ve heveslerimize ne kadar esir olduğumuzdur.

Kıymetli Hemşerilerim

Diyanet İşleri Başkanlığımız, Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte yılların verdiği tecrübeyle milletin emanetine sahip çıkıyor ve Afrika’dan Asya’ya, Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya, adını dahi duymadığımız birçok yoksul ülkeye, belki hiç görmediğimiz, hatta tanımadığımız muhtaç kardeşlerimize kurban vekâletlerinizi ulaştırıyor ve kurbanlar kesiliyor.  “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş…” sloganıyla başlatılan bu kampanya ile kesilen kurbanlar yurtiçinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına dağıtılırken, yurt dışında ise açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu mazlum kardeşlerimize dağıtılmakta...

Bu kapsamda, Bilecik Müftülüğü olarak ilimizde ilk defa bu sene 50 adet büyük baş kurbanlıkla vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonuna ev sahipliği yapacağız. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından vekaletleri alınan 350 vatandaşımızın hisseleri, Bilecik merkez, ilçeler ve köylerde kurban kesemeyen  ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracağız.

Kurbanlarını Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla kestirmek isteyen kardeşlerimiz, arife günü mesai sonuna kadar müftülüklerimiz, din görevlilerimiz veya bankalar aracılığıyla, ya da doğrudan online bağış olarak internetten bu kampanyaya katılabilirler.

Bu duygu ve düşüncelerle başta siz Bilecikli hemşerilerimin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, bu müstesna günlerin manevi bereketinden istifade edebilmemizi, bütün İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine; insanlığın hidayetine, tüm insanlığı saran covid-19 salgının bir an önce bitmesi duasıyla, bütün dünyada adalet, huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum. Bayramınız Mübarek Olsun

Ali ERHUN

Bİlecik İl Müftüsü


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat Ptt Baş Müdürü Muhterem Demir Il Müftüsü Abdullah Pamuklu’yu Ziyaret Etti
Tokat Ptt Baş Müdürü Muhterem Demir Il Müftüsü Abdullah...
Muhammed Nayir Erzincani Camii 4-6 Yaş Grubu Inşaatında Inceleme
Muhammed Nayir Erzincani Camii 4-6 Yaş Grubu Inşaatında Inceleme