Duzce’de Il Müftü Vekilimiz ünal Baş’ın Berat Kandili...

Duzce'de Il Müftü Vekilimiz ünal Baş'ın Berat Kandili Mesajı

il müftü vekilimiz ünal baş'ın berat kandili mesajı

07 Nisan 2020 - 12:25

Kıymetli Kardeşlerim;

Kandiller geçidi olarak bilinen mübarek üç ayların üçüncü kandil gecesi olan Berat Kandilini, 07 Nisan 2020 Salı günü idrak edeceğiz. Berat Gecesi, Kur’an-ı Kerimin tamamının Levhi mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Kadir gecesinde ise peygamberimize ilk kez parça parça indirilmeğe başlanmıştır.

Berat gecesi, Mevla’mızın affına sığınmayı, kendimize, ailemize, çevremize, kardeşlerimize, canlı ve cansız bütün kâinata karşı şefkatli, merhametli ve bağışlayıcı olmamıza vesile olmalıdır. Berat gecesi, yıkılan gönülleri yeniden yapma, dargınlık, kırgınlık, kin, nefret ve intikam duygularını yıkma ve yok etmeye vesile olmalıdır. Yaratan Rabbimizin af ve mağfiretine erebilmek için O’nun yarattıklarını affetmemize vesile olmalıdır. Yaratan tarafından hoş görülmemiz için yaratılanı hoş görmemize vesile olmalıdır.
Berat gecesini üstün kılan birçok özelliği vardır:

1) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Allah’ın rahmetinin coştuğu gecedir.

2) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

3) Bu gecede önemli, hikmetli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

4) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir.

5) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından yeryüzüne melekler gönderilir.

6) Kıblenin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan Mekke’deki Kâbe istikametine çevrilmesi de Berat gecesinde gerçekleştiği bir kısım âlimler tarafından kabul edilmektedir.

Allah’ın rahmeti, merhameti ve affı olmadan kurtuluşa ermek mümkün değildir. O’nun rahmetine, merhametine, mağfiretine ve affına erebilmek için bu gece gönülden tövbe etmeli, af dilenmeliyiz. Bu gece, ihlâs ve samimiyetle yapılacak ibadet ve dua, akıtılacak gözyaşı bizleri günah kirlerinden temizleyecek, affedilmemize vesile olacaktır.

Berat Kandilini idrak ettiğimiz bu günde, tüm insanlık alemi virüs belası ile karşı karşıyadır. Birçok imtihanı başarıyla bitirdiğimiz gibi bu sıkıntıdan kurtulmak için Yüce Rabbimize niyazda bulunmalıyız.

Bu vesileyle, başta Düzce’miz olmak üzere ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün müminlerin Berat kandilini tebrik ediyorum. Bu gecede yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bütün insanlık âleminin karşı karşıya kaldığı sıkıntıların, bela ve musibetlerin giderilmesine, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine ve insanlığın hidayetine, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını temenni ediyor, Ramazan-ı şerife sağlık, barış, huzur ve güven içinde kavuşmayı Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Beratınız mübarek olsun.

Ünal BAŞ

İl Müftü V.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yalova'da Il Müftülüğümüze Müracaat Ederek Müslüman Oldu.
Yalova'da Il Müftülüğümüze Müracaat Ederek Müslüman Oldu.
Mardin'de Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması Sonuçları Açıklandı
Mardin'de Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması Sonuçları...