Agri’da Her Ay Bir Konu Bir Konuk

Agri'da Her Ay Bir Konu Bir Konuk

her ay bir konu bir konuk

28 Ocak 2020 - 09:16

HER AY BİR KONU BİR KONUK

        Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur'an kursu öğrencilerine yönelik planlanan ''Her Ay Bir Konu Bir Konuk'' projesi kapsamında, Ağrı İl Müftülüğü 2020 yılı sohbet programları ocak ayı itibariyle başladı.

        ''Her Ay Bir Konu Bir Konuk'' projesi kapsamında, Ağrı İl Müftülüğü gençlere yönelik farklı isimlerin katılımıyla Kur’an kurslarında programlar organize ediyor.

        Bu kapsamda düzenlenen yılın ilk programında, İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Şinasi Ünsal Kız Kur'an kursunda, Kur'an kursu öğreticileri ile hafızlar ve hafızlığa hazırlık yapan öğrencilerle bir araya geldi.

        Müftü Topçu, yaklaşık bir saat süren sohbetinde “İnsanın Varlıklar İçerisindeki Seçkinliği ve Yaratılış Gayemiz” konusunda gençlere hitap ederek şu ifadelerde bulundu; “Evreni meydana getiren her varlığın bir varoluş sebebi, gayesi ve hikmeti vardır. Yerde gezen karıncadan, gökyüzünü süsleyen yıldızlara, güneşe, aya kadar her varlıkta bir yaratılış gayesi mevcuttur. Zira Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de kainatta bulunan hiçbir varlığın boşuna yaratılmadığını, her varlığın bir var oluş sebep ve hikmetinin bulunduğunu ifade etmektedir. Yüce Allah insanı yaratılanlar arasında seçkin kılarak ayrı vazife ve sorumluluklar yüklemiştir. “Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?” ayetide bizlerin başı boş yaratılmadığını açıkça ifade ediyor. Dünyaya imtihan için gönderilen insan, yasadığı sürece çeşitli şekillerde denenecek, imtihandan geçirilecektir. Zira var oluşumuzun değişmez bir kuralıdır bu. Hayatımızın muhtelif dönemlerinde, sahip olduğumuz maddi-manevi varlıklar konusunda ve bize bahsedilen imkânlar çerçevesinde denenir, sınavdan geçiriliriz. Bizler üzerimize düşen kulluk görevini yerine getirmeli ve Rabbimizin istediği doğrultuda yaşamaya gayret etmeliyiz.”

        Düzenlenen program Müftü Topçu’nun sohbeti ardından öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla tamamlandı.

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırşehir’de Din Görevlileri Gönüllü Olarak Sağlık çalışanları Için Yüz Koruyucu Maskesi üretiyor
Kırşehir’de Din Görevlileri Gönüllü Olarak Sağlık...
Sivas'ta Yardım Kolileri Ihtiyaç Sahiplerine Ulaştırılıyor
Sivas'ta Yardım Kolileri Ihtiyaç Sahiplerine Ulaştırılıyor