Diyanet’ten basın acıklaması geldi

Diyanet'ten basın acıklaması geldi

Diyanet işleri başlanlığı basın acıklaması yaptı.

29 Mart 2020 - 20:18

Başkanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Diyanet İşleri Başkanlığımızın dijital arşivinde bulunan kitaplarla ilgili, bugün bazı medya organlarında çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir.

Mahremiyet, insanlar arasındaki sınırları ve dokunulmazlıklarla ilgili hakları ifade eden dini bir kavramdır. İslam dini, birbirleriyle evlenmelerine engel olmayan yetişkin kadın ve erkeğin beden mahremiyeti sınırlarına dikkat edecek şekilde davranmalarını öngörmüştür. Muhatabı rahatsız edecek ölçüdeki söz ve bakışların yasak olması da bu sınırlar arasında yer alır. Bu bağlamda “mahrem” ifadesi, İslam hukukuna ait bir terim olup, günlük dildeki kullanımıyla karıştırılmamalıdır.

İslam âlimleri, günlük hayatta muhatapların haklarına saygı açısından dikkat edilmesi gereken mahremiyet sınırlarının, evlenme niyeti taşıyan kadın ve erkek arasında da geçerli olduğunu belirtir. Diğer yandan Hz. Peygamber, evlenme kararı alan bazı sahabilerden eş adaylarını görmelerini istemiştir ve buna dayanarak İslam âlimleri helal-haram sınırlarına riayet edilecek biçimde görmeyi ve görüşmeyi tavsiye etmiştir.

Dolayısıyla söz konusu haberlerde geçen “fikir verecek ölçüde mahrem yerlerine bakmak” ifadesi, günlük kullanımın aksine, birbirlerini yakından görebilirler anlamına gelmekte, kesinlikle sınır aşımı manası taşımamakta, aksine dini ölçüleri hatırlatmaktadır. Birbirini görmeden ve gönül rızası oluşmadan yapılacak bir evliliğin olumsuz sonuçları dikkate alındığında, maksat rahatlıkla anlaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KAYNAK: DİYANET HABER

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nurgül üner
    5 ay önce
    SELAMIN ALEYKÜM BEN ANTALYA KEPEZDE OTURUYORUM İSMİM NURGÜL ÜNER KİRADA OTURUYORUM Bİ OĞLUM CEZA EVİN DE DİĞER OĞLUM DA 17YAŞINDA KORONA VİRÜS YÜZÜNDEN ODA DIŞARIYA ÇIKAMIYOR KORONA VİRÜS YÜZÜNDEN ÇALISAMIYOR BEN KRONİK HASTASIYIM MADDİ OLARAK ÇOK ZOR DURUMDAYIM EV SAHİBİ 2 GÜNDÜR ELEKTRİKSİZ SUSUZ OTURUYORUM KENDİSİ ANTALYA AKSEKİDE CAMİ HOCASI ELEKTRİK SU ÜCRETİNİ KENDİSİNE YOLLADIM YİNEDE AÇTIRMADI BEN NE KADAR KURUM VARSA HEPSİNE BAŞVURU YAPTIM HİÇ BİR YARDIM ALAMADIM BANA Bİ YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM GERÇEKTEN ÇOK ZOR DURUMDAYIM SÖZDE KENDİSİ ANTALYA AKSEKİDE CAMİ HOCASI BİDE CAMİDE İNSANLARA VAAZ VERİYORLAR CAMİ HOCASININ İSMİ YAŞAR GÖBEKOĞLU 4 YILDIR EVİNDE OTURUYORUZ BÖYLE Bİ DURUMDA YAPILIR MI BÖYLE Bİ DURUMDA BİR BİRİMİZE YARDIM EDİLİR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye Emlak Katılım Bankası Mersin şube Müdürü Tendik, Il Müftüsü Dr. Kondi’yi Ziyaret Etti
Türkiye Emlak Katılım Bankası Mersin şube Müdürü Tendik, Il...
Diyanet Işleri Başkamlığı Rehberlik Ve Teftiş Başkanlığı Başmüfetiş Sadi Arslan Ve Müfettiş Yardımcısı Ali Yılmaz’ın Erzurum Il Müftüsü şahin Yıldırım'a Hayırlı Olsun Ziyareti.
Diyanet Işleri Başkamlığı Rehberlik Ve Teftiş Başkanlığı...