DİYANET AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI DUYURUSU: ADAY DİN GÖREVLİLERİ...

DİYANET AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI DUYURUSU: ADAY DİN GÖREVLİLERİ ATAMA VE TERCİH İŞLEMLERİ

08 Şubat 2024 - 14:57

Başbakanlık'tan yapılan duyuruya göre;2024 yılı Diyanet Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan mesleki eğitim sonucunda başarılı olan aday din görevlileri için atama ve tercih işlemleri aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda gerçekleştirilecektir:

Atama ve Tercih İşlemleri:

 1. Tercih Süreci: Mesleki eğitim sonucunda başarılı olan adaylar, Diyanet Akademisinde mesleki eğitime alındıkları kontenjan grubundaki sayı dikkate alınarak en fazla 25 tercih yapabileceklerdir.

 2. Yerleştirme İşlemleri: Tercihlerine yerleştirilemeyen adaylar, öncelikli olarak tercihte bulunduğu illerdeki boş kalan kadrolardan herhangi birine, bunun mümkün olmaması halinde ilan edilen görev yerlerinden boş kalan yerlere kontenjan adedince bilgisayar kurası ile yerleştirilecektir.

 3. Tarihler: Aday din görevlileri tercih işlemlerini 08.02.2024 – 12.02.2024 (saat 23:55) tarihleri arasında yapacaktır.

 4. Sonuçlar: Aday din görevlileri yerleştirme sonuçlarını sinav.diyanet.gov.tr adresi üzerinden 16.02.2024 tarihinde öğrenebileceklerdir.

 5. Öncelik Sıralaması: Tercihlere yerleştirme işlemlerinde, mesleki eğitimlerini tamamlayan aday din görevlilerinin mesleğe kabulü için girecekleri mezuniyet sınav başarı puanı en yüksek olana öncelik verilecektir. Mezuniyet sınavı puanlarının eşitliği halinde;

  • KPSS (DHBT) puanı yüksek olana,
  • KPSS'ye katıldığı öğrenim belgesinin mezuniyet tarihi önce olana,
  • Doğum tarihi önce olana, öncelik verilecektir.
 6. Mazeret Atamaları ve Çalışma Süresi: Mesleki eğitim sınavı sonucunda yerleştirmesi yapılan adaylar, aile birliği mazereti (eş durumu) dahil üç yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır. Sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde aynı ünvandaki kadrolara atanacaktır. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapmak zorunda olacaklardır.

 7. Mecburi Hizmet: Mesleki eğitim görerek ataması yapılanlar, mesleki eğitim süresi kadar mecburi hizmetle yükümlüdür.

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adana’da Yaz Kur'an Kursu öğrencilerine Tavuk Döner Ikramı
Adana’da Yaz Kur'an Kursu öğrencilerine Tavuk Döner Ikramı
Giresun'da Yatılı Yaz Kur’an Kursları Dolu Dolu Geçiyor
Giresun'da Yatılı Yaz Kur’an Kursları Dolu Dolu Geçiyor