Savcılık Başkan Erbaş için kararını verdi

Savcılık Başkan Erbaş için kararını verdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kararını verdi.

08 Mayıs 2020 - 19:10

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi tarafından yapılan suç duyurusunu inceleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Ve Görevleri Hakkındaki 633 Sayılı Kanun maddeleri ile diğer ilgili mevzuat dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanı'nın bir Cuma hutbesinde İslamiyet'in emir ve yasaklarından bahsetmesi, kanunun emir ve görevinin gereği olması nedeniyle, bunun tersi davranması beklenemez. Bu mahiyetteki telkin ve tavsiyelerin ise kanunların suç saydığı 'Nefret ve Ayrımcılık', 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve suçlarını oluşturması hukuka, akla ve mantığa aykırıdır."

Açıklanan nedenlerle, şikayet konusu olay ve kişiler hakkında SORUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA,

kararın müştekiye tebliğine..

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde eşcinseller ile nikâhsız birlikteliklerle zina ve bazı uyarılarda bulunmuştu. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanı Fatim Kanat, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'Nefret ve Ayrımcılık' ile 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçları kapsamında ihbarda bulunmuştu.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Sevim cankat
  8 ay önce
  Bakanimizin sözlerine harfiyyen katiliyorum,Allahin emirlerini söyledi aksini ifade etmedi ki
 • F.Ş
  8 ay önce
  Olması gereken olmuş Rabbim İslam alaminini darda bırakma Amin
 • Nureddin emül
  8 ay önce
  Başkanın konuşması doğru ve yerindedir Savcılık da beklenen ve guzel karar vermiş Ben şunu merak ediyorum. Bu yönetim değişir se böyle bir meselede istanbul sözleşmesine dayanarak kişilere ceza verilebileceği sözkonusu olacak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hocamızı kaybettik
Hocamızı kaybettik
Eskisehir'de Il Müftülüğünde Veda Programı
Eskisehir'de Il Müftülüğünde Veda Programı